Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Firme vandute
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Firme vandute

Am constatat ca un nou client de-al meu a vandut firma unei persoane ce a mai preluat cateva firme falimentare, asa, ca si activitate curenta.
Intr-un alt caz, am cerut insolventa si am constatat ca tot asa s-a procedat: s-a cesionat firma si actele firmei si noii asociati sunt de negasit. Eu ce pot face in astfel de cazuri? Daca nu se gasesc noii asociati si actele firmei ce este de facut?
Daca cesionarile s-au facut inainte de pronuntarea unei insolvente, se pot ataca aceste cesionari?
Am verificat si eu si da, se poate atrage respunderea vechilor administratori cu conditia ca aceasta sa poata fi dovedita. Insa gaselnita acestor cesionari ('vanzari') este ca si actele contabile dispar in totalitate si in acest fel unui lichidator ii este greu sa sustina cu documente cererea atragerii raspunderii. Este evident ca lucrurile stau in acest fel, dar Justitia e oarba...

Am avut doi debitori intrati in faliment in acest fel. Lichidatorul a ales sa inchida repede procedura pt ca si daca taragana procedura, tot acolo se ajungea...

Sa speram ca noile caziere fiscale vor fi mai alocvente si complete.
Buna ziua,
Lipsa documentelor financiar-contabile poate fi imputata administratorilor ca si abatere (contraventie) la Legea contabilitatii - Legea nr. 82/1991, republicata 2008
Art. 1
(1) Societatile comerciale, societatile/companiile nationale, regiile autonome, institutele nationale de cercetaredezvoltare, societatile cooperatiste si celelalte persoane juridice au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea proprie, respectiv contabilitatea financiara, potrivit prezentei legi, si contabilitatea de gestiune adaptata la specificul activitatii.
Art. 5
(1) Persoanele prevazute la art. 1 au obligatia sa conduca contabilitatea in partida dubla si sa intocmeasca situatii financiare anuale.
Art. 41
Constituie contraventii la prevederile prezentei legi urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
1. detinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, titluri de valoare, numerar si alte drepturi si obligatii, precum si efectuarea de operatiuni economice, fara sa fie inregistrate in contabilitate;
2. nerespectarea reglementarilor emise de Ministerul Economiei si Finantelor cu privire la:
a) utilizarea si tinerea registrelor de contabilitate;
b) intocmirea si utilizarea documentelor justificative si contabile pentru toate operatiunile efectuate, inregistrarea in contabilitate a acestora in perioada la care se refera, pastrarea si arhivarea acestora, precum si reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse;
c) efectuarea inventarierii;
d) intocmirea si auditarea situatiilor financiare anuale;
e) depunerea la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor a situatiilor financiare anuale;
f) intocmirea si depunerea la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor a situatiilor financiare periodice sau a raportarilor contabile stabilite potrivit legii;
g) nedepunerea declaratiei din care sa rezulte ca persoanele prevazute la art. 1 nu au desfasurat activitate;
h) publicarea situatiilor financiare anuale, potrivit legii.
3. prezentarea de situatii financiare care contin date eronate sau necorelate, inclusiv cu privire la identificarea persoanei raportoare;
4. nerespectarea prevederilor referitoare la intocmirea declaratiilor prevazute la art. 30 si 31;
5. nerespectarea prevederilor referitoare la obligatia membrilor organelor de administratie, conducere si supraveghere de a intocmi si publica situatiile financiare anuale;
6. nerespectarea prevederilor referitoare la obligatia membrilor organelor de administratie, conducere si supraveghere ale societatii-mama de a intocmi si publica situatiile financiare anuale consolidate.
Cu stima,
legalmgm, utilizator