Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public

Daca sunt functionar public, pot sa indeplinesc calitatea de actionar intr-o societate comerciala a carui obiect de activitate nu are legatura cu institutia in care lucrez?
De anul viitor puteti sa aveti si SRL nu numai sa fiti asociat sau actionar intr-o societate comerciala
Simpla deţinere de acţiuni într-un SA sau părţi sociale într-un SRL este o manifestare a dreptului de proprietate, se declară în declaraţia de avere şi, dacă este cazul, în cea de interese. Ca şi cum aţi deţine casă , maşină, terenuri etc.
Nu vă face incompatibil, nici până în prezent şi nici după intrarea în vigoare a art. 52 al Legii 330/2009, care permite chiar exercitarea de activităţi remunerate dacă nu au legătură directă cu atribuţiile de serviciu.
Art. 52 La 3 zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, alineatul (1) al articolului 96 din Legea nr. 161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 279 din 21 aprilie 2003, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica dupa cum urmeaza:
"Art. 96
(1) Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.”

ctimss a scris:

Daca sunt functionar public, pot sa indeplinesc calitatea de actionar intr-o societate comerciala a carui obiect de activitate nu are legatura cu institutia in care lucrez?

Incepand cu data de 12.11.2009, functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului.