avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rate achitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rate achitate

Bună ziua. S-a achiziționat un apartament în rate (icral), ca bun propriu, de către o doamna necasatorita fiind, ulterior căsătorindu-se. Achitarea integrala a apartamentului a cuprins patru ani cu soțul ei. Acum soțul a decedat. El la rândul lui are o fiica dintr-o căsătorie anterioara. Întrebarea este:Doamna poate vinde acel apartament? Trebuie despăgubit mostenitorul soțului pentru ratele din cei patru ani? Dacă da, cum se procedează?
Cel mai recent răspuns: sandu alina roxana , utilizator 09:36, 22 Mai 2019
Buna ziua,
Este foarte important ce scrie pe contractul de vanzare-cumparare!
Cine este proprietarul apartamentului; cand s-a facut transferul dreptului de proprietate: la momentul cumpararii sau la momentul terminarii ratelor de achitat.
In functie de aceste elemente se poate stabili daca doamna poate vinde acel apartament sau este necesara dezbaterea succesiunii de pe urma sotului decedat, in contradictoriu cu fiica din prima casatorie. Mergeti cu actele la un avocat sa vi le „traduca” ... sa le citeasca si sa va explice termenii juridici din acel contract.
Va mulțumesc. Voi verifica.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Este foarte important ce scrie pe contractul de vanzare-cumparare!
Cine este proprietarul apartamentului; cand s-a facut transferul dreptului de proprietate: la momentul cumpararii sau la momentul terminarii ratelor de achitat.
In functie de aceste elemente se poate stabili daca doamna poate vinde acel apartament sau este necesara dezbaterea succesiunii de pe urma sotului decedat, in contradictoriu cu fiica din prima casatorie. Mergeti cu actele la un avocat sa vi le „traduca” ... sa le citeasca si sa va explice termenii juridici din acel contract.

Ultima modificare: Miercuri, 22 Mai 2019
sandu alina roxana, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ultimele rate achitate la casa sandu alina roxana sandu alina roxana Bună ziua. S-a achiziționat un apartament în rate (icral), ca bun propriu, de către o doamna necasatorita fiind, ulterior căsătorindu-se. Achitarea ... (vezi toată discuția)
Divort cristina sandu cristina sandu Doamna x este casatorita cu domnul y de 20 de ani. In timpul casatoriei au dobandit un apartament pe care l-au vandut si s-au mutat in casa parintilor doamnei ... (vezi toată discuția)
Buna seara, ma aflu in urmatoarea situatie: tatal meu a decedat ... lylyanac lylyanac Buna seara, Ma aflu in urmatoarea situatie: Tatal meu a decedat si trebuie sa fac dezbaterea mostenirii. Ca si mostenitori suntem eu si mama mea. Tatal ... (vezi toată discuția)