Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rate achitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rate achitate

Bună ziua. S-a achiziționat un apartament în rate (icral), ca bun propriu, de către o doamna necasatorita fiind, ulterior căsătorindu-se. Achitarea integrala a apartamentului a cuprins patru ani cu soțul ei. Acum soțul a decedat. El la rândul lui are o fiica dintr-o căsătorie anterioara. Întrebarea este:Doamna poate vinde acel apartament? Trebuie despăgubit mostenitorul soțului pentru ratele din cei patru ani? Dacă da, cum se procedează?
Buna ziua,
Este foarte important ce scrie pe contractul de vanzare-cumparare!
Cine este proprietarul apartamentului; cand s-a facut transferul dreptului de proprietate: la momentul cumpararii sau la momentul terminarii ratelor de achitat.
In functie de aceste elemente se poate stabili daca doamna poate vinde acel apartament sau este necesara dezbaterea succesiunii de pe urma sotului decedat, in contradictoriu cu fiica din prima casatorie. Mergeti cu actele la un avocat sa vi le „traduca” ... sa le citeasca si sa va explice termenii juridici din acel contract.
Va mulțumesc. Voi verifica.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Este foarte important ce scrie pe contractul de vanzare-cumparare!
Cine este proprietarul apartamentului; cand s-a facut transferul dreptului de proprietate: la momentul cumpararii sau la momentul terminarii ratelor de achitat.
In functie de aceste elemente se poate stabili daca doamna poate vinde acel apartament sau este necesara dezbaterea succesiunii de pe urma sotului decedat, in contradictoriu cu fiica din prima casatorie. Mergeti cu actele la un avocat sa vi le „traduca” ... sa le citeasca si sa va explice termenii juridici din acel contract.

sandu alina roxana, utilizator