Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Ma aflu in urmatoarea situatie: Tatal meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Ma aflu in urmatoarea situatie: Tatal meu a decedat ...

Buna seara,

Ma aflu in urmatoarea situatie:
Tatal meu a decedat si trebuie sa fac dezbaterea mostenirii. Ca si mostenitori suntem eu si mama mea.
Tatal meu a avut un aparament. Pe contractul de construire apare doar el, fiind necasatorit la acea vreme. Cu mama mea s-a casatorit un an mai târziu. Apartamentul a fost luat in rate, fiind achitat in timpul casatoriei cu mama. Mama mea nu a lucrat, a avut grija de copii( mai am sora, dar este fiica mamei, nu a fost infiata de tata, deci nu are drept de mostenire).
Intrebarea mea este urmatoare a: care sunt cotele care revin mostenitorilor? Se tine cont ca tata era necasatorit la momentul contractarii apartamentului si se imparte din intreg cotaparte sau se tine cont de aportul mamei care ne-a ingrijit, chiar daca nu a avut salariu?
Se poate pune o clauza in certificatul de mostenire cum ca mama are drept de uzufruct viager? Sau se face o declaratie ulterior?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Apartamentul intra in integralitate in masa succesorala daca transferul proprietatii s-a facut inaintea casatorieimsi se va imparti intre dvs si mama dvs in calitate de sotie supravietuitoare sau daca transferul dreptului de proprietate s-a facut ulterior, in timpul casatoriei (la plata ultimei rate de ex), se va imparti 50% mamei dvs. ca si coproprietar si 50% in masa succesorala intre dvs. si mama dvs. Trebuie sa vedeti in titlul de proprietate cand a operat transferul.
Din ce am observat, singurul act care este emis in anul 1991 este titlul de propietate. Dar restul, contract de construire, proces verbal de predare-primire, tot, inclusiv contractul de imprumut, sunt anterior casatoriei cu mama, adica 1984.

Madalina Pascu a scris:

Apartamentul intra in integralitate in masa succesorala daca transferul proprietatii s-a facut inaintea casatorieimsi se va imparti intre dvs si mama dvs in calitate de sotie supravietuitoare sau daca transferul dreptului de proprietate s-a facut ulterior, in timpul casatoriei (la plata ultimei rate de ex), se va imparti 50% mamei dvs. ca si coproprietar si 50% in masa succesorala intre dvs. si mama dvs. Trebuie sa vedeti in titlul de proprietate cand a operat transferul.

lylyanac, utilizator