avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Ma aflu in urmatoarea situatie: Tatal meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Ma aflu in urmatoarea situatie: Tatal meu a decedat ...

Buna seara,

Ma aflu in urmatoarea situatie:
Tatal meu a decedat si trebuie sa fac dezbaterea mostenirii. Ca si mostenitori suntem eu si mama mea.
Tatal meu a avut un aparament. Pe contractul de construire apare doar el, fiind necasatorit la acea vreme. Cu mama mea s-a casatorit un an mai târziu. Apartamentul a fost luat in rate, fiind achitat in timpul casatoriei cu mama. Mama mea nu a lucrat, a avut grija de copii( mai am sora, dar este fiica mamei, nu a fost infiata de tata, deci nu are drept de mostenire).
Intrebarea mea este urmatoare a: care sunt cotele care revin mostenitorilor? Se tine cont ca tata era necasatorit la momentul contractarii apartamentului si se imparte din intreg cotaparte sau se tine cont de aportul mamei care ne-a ingrijit, chiar daca nu a avut salariu?
Se poate pune o clauza in certificatul de mostenire cum ca mama are drept de uzufruct viager? Sau se face o declaratie ulterior?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: lylyanac , utilizator 06:16, 18 Ianuarie 2022
Apartamentul intra in integralitate in masa succesorala daca transferul proprietatii s-a facut inaintea casatorieimsi se va imparti intre dvs si mama dvs in calitate de sotie supravietuitoare sau daca transferul dreptului de proprietate s-a facut ulterior, in timpul casatoriei (la plata ultimei rate de ex), se va imparti 50% mamei dvs. ca si coproprietar si 50% in masa succesorala intre dvs. si mama dvs. Trebuie sa vedeti in titlul de proprietate cand a operat transferul.
Din ce am observat, singurul act care este emis in anul 1991 este titlul de propietate. Dar restul, contract de construire, proces verbal de predare-primire, tot, inclusiv contractul de imprumut, sunt anterior casatoriei cu mama, adica 1984.


Madalina Pascu a scris:

Apartamentul intra in integralitate in masa succesorala daca transferul proprietatii s-a facut inaintea casatorieimsi se va imparti intre dvs si mama dvs in calitate de sotie supravietuitoare sau daca transferul dreptului de proprietate s-a facut ulterior, in timpul casatoriei (la plata ultimei rate de ex), se va imparti 50% mamei dvs. ca si coproprietar si 50% in masa succesorala intre dvs. si mama dvs. Trebuie sa vedeti in titlul de proprietate cand a operat transferul.

Ultima modificare: Marți, 18 Ianuarie 2022
lylyanac, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fratii vitregi intra la succesiune anabogdan anabogdan Buna, Am si eu dilema intrucat tatal meu a decedat de curand si urmeaza sa se deschida succesiunea. Tatal meu este casatorit cu maica-mea din \'86 , iar ... (vezi toată discuția)
Mostenire suma de bani pentru apartament icvl ghbala ghbala Buna ziua ! Parintii mei au incheiat un contract de construire pentru un apartament proprietate personala prin ICVL In 1981 s-a eliberat certificat de ... (vezi toată discuția)
Succesiune după tata Mulți Miky Mulți Miky Sunt singurul copil al decedatului.daca mama mai are doi copii dintr-o căsătorie anterioară .cât revine fiecaruia daca facem succesiunea ? (vezi toată discuția)