avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune după tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune după tata

Sunt singurul copil al decedatului.daca
mama mai are doi copii dintr-o căsătorie anterioară .cât revine fiecaruia daca facem succesiunea ?
Ultima modificare: Vineri, 2 Februarie 2018
Mulți Miky, utilizator
Cel mai recent răspuns: -ELLA- , utilizator 02:46, 3 Februarie 2018
Copiii mamei din căsătoria anterioară nu au vocație succesorala la moștenirea tatălui (decât dacă au fost adoptați legal de acesta).
Așadar, masa succesorala se împarte între dvs (3/4) si mama (1/4)
Buna seara!
Sa concluzionam:
- mama si tatal dvs au decedat? Daca mama e in viata, atunci copiii dansei nu au devenit succesori la mostenirea din partea mamei.
- intreaga masa succesorala a decedatului tata este in coproprietate comuna cu mama dvs?
- toata averea tatalui dvs a fost dobandita in timpul casatoriei cu mama dvs?
- tatal dvs mai avea in proprietate vreun bun imobil dobandit prin mostenire, donatie etc?

Proprietatea comuna a sotilor, dobandita in timpul casatoriei se imparte 50% -> partea decedatului cu 50% -> partea mamei.
Partea decedatului (50% din avere) se imparte intre sotia care traieste (1/4) si copilul decedatului (3/4).
Deci dvs ar trebui sa primiti 3/8 din totalul bunurilor tatalui avute la comun cu mama.
Daca decedatul mai are alte bunuri proprii dobandite prin mostenire, donatie sau cumparare inainte de casatorie, atunci acestea va revin in totalitate dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


-ELLA- a scris:




Daca decedatul mai are alte bunuri proprii dobandite prin mostenire, donatie sau cumparare inainte de casatorie, atunci acestea va revin in totalitate dvs.


Pardon. Ati uitat de sotie. Soția are 1/4 din bunurile proprii ale sotului.
Asa e, uitasem.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire...ajutorr elisabeta11 elisabeta11 buna ziua!! In urma decesului tatalui vreau sa deschid taxa de succesiune, mama traieste,si suntem 5 frati.... intrebarea mea este: cat la suta din ... (vezi toată discuția)
Cum pot deveni singurul mostenitor al tatalui meu mausica mausica Buna ziua, mama mea a decedat cu mult timp in urma, tatal meu s-a recasatorit (toate bunurile proprietate le-a dobandit in actuala casatorie) si nu are copii ... (vezi toată discuția)
Mostenirea copiilor nelegitimi Elena59 Elena59 Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, care este cota mostenirii legale pe care sotul supravietuitor o primeste dupa decesul sotiei(celuilalt sot)? Situatia (speta) ... (vezi toată discuția)