Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune după tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune după tata

Sunt singurul copil al decedatului.daca
mama mai are doi copii dintr-o căsătorie anterioară .cât revine fiecaruia daca facem succesiunea ?
Mulți Miky, utilizator
Copiii mamei din căsătoria anterioară nu au vocație succesorala la moștenirea tatălui (decât dacă au fost adoptați legal de acesta).
Așadar, masa succesorala se împarte între dvs (3/4) si mama (1/4)
Buna seara!
Sa concluzionam:
- mama si tatal dvs au decedat? Daca mama e in viata, atunci copiii dansei nu au devenit succesori la mostenirea din partea mamei.
- intreaga masa succesorala a decedatului tata este in coproprietate comuna cu mama dvs?
- toata averea tatalui dvs a fost dobandita in timpul casatoriei cu mama dvs?
- tatal dvs mai avea in proprietate vreun bun imobil dobandit prin mostenire, donatie etc?

Proprietatea comuna a sotilor, dobandita in timpul casatoriei se imparte 50% -> partea decedatului cu 50% -> partea mamei.
Partea decedatului (50% din avere) se imparte intre sotia care traieste (1/4) si copilul decedatului (3/4).
Deci dvs ar trebui sa primiti 3/8 din totalul bunurilor tatalui avute la comun cu mama.
Daca decedatul mai are alte bunuri proprii dobandite prin mostenire, donatie sau cumparare inainte de casatorie, atunci acestea va revin in totalitate dvs.

-ELLA- a scris:

Daca decedatul mai are alte bunuri proprii dobandite prin mostenire, donatie sau cumparare inainte de casatorie, atunci acestea va revin in totalitate dvs.

Pardon. Ati uitat de sotie. Soția are 1/4 din bunurile proprii ale sotului.
Asa e, uitasem.