Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere fără permis și sub influența alcoolului. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere fără permis și sub influența alcoolului. Ce riscuri sunt pentru mine?

Ce riscuri am daca m-au prins fara permis si o alcoolemie de 0,11?
Manuela Rășină, administrator
Dosar penal. Închisoare de la 1 la 5 ani.
La concentrația de 0.11 mg/l in aerul expirat vă ia permisul pe care nu-l aveți :) și o amenda de 1305 RON.
Eu zic sa va faceți griji mai mult pentru dosarul penal.
Raportat la alcoolemie, fapta reprezintă contravenție și veți primi amenda contravenționala.
Raportat la conducerea fără permis, se pedepsește cu închisoarea de la 1 la 5 ani. Dacă recunoașteți și regretați fapta, nu aveți antecedente penale și sunteți integrat in societate nu veți fi condamnat la pedeapsa închisorii cu executare in penitenciar, putând sa fiți condamnat la pedeapsa închisorii cu suspendare sub supraveghere sau sa sperați chiar la amânarea aplicării pedepsei, in funcție de circumstanțele concrete ale speței. Aici depinde pe ce distanta ați condus, de ce ați condus și așa mai departe.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
3km pe drum judetean o autoutilitara

Alexandru Matache a scris:

Raportat la alcoolemie, fapta reprezintă contravenție și veți primi amenda contravenționala.
Raportat la conducerea fără permis, se pedepsește cu închisoarea de la 1 la 5 ani. Dacă recunoașteți și regretați fapta, nu aveți antecedente penale și sunteți integrat in societate nu veți fi condamnat la pedeapsa închisorii cu executare in penitenciar, putând sa fiți condamnat la pedeapsa închisorii cu suspendare sub supraveghere sau sa sperați chiar la amânarea aplicării pedepsei, in funcție de circumstanțele concrete ale speței. Aici depinde pe ce distanta ați condus, de ce ați condus și așa mai departe.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Nu aveti deloc permis sau ati avut exercitarea dreptului de conducere suspendata?
Nu am avut deloc permis

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu aveti deloc permis sau ati avut exercitarea dreptului de conducere suspendata?