avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere fără permis și sub influența alcoolului. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere fără permis și sub influența alcoolului. Ce riscuri sunt pentru mine?

Ce riscuri am daca m-au prins fara permis si o alcoolemie de 0,11?
Ultima modificare: Vineri, 24 Mai 2019
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dosar penal. Închisoare de la 1 la 5 ani.
La concentrația de 0.11 mg/l in aerul expirat vă ia permisul pe care nu-l aveți :) și o amenda de 1305 RON.
Eu zic sa va faceți griji mai mult pentru dosarul penal.
Raportat la alcoolemie, fapta reprezintă contravenție și veți primi amenda contravenționala.
Raportat la conducerea fără permis, se pedepsește cu închisoarea de la 1 la 5 ani. Dacă recunoașteți și regretați fapta, nu aveți antecedente penale și sunteți integrat in societate nu veți fi condamnat la pedeapsa închisorii cu executare in penitenciar, putând sa fiți condamnat la pedeapsa închisorii cu suspendare sub supraveghere sau sa sperați chiar la amânarea aplicării pedepsei, in funcție de circumstanțele concrete ale speței. Aici depinde pe ce distanta ați condus, de ce ați condus și așa mai departe.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj
3km pe drum judetean o autoutilitara

Alexandru Matache a scris:

Raportat la alcoolemie, fapta reprezintă contravenție și veți primi amenda contravenționala.
Raportat la conducerea fără permis, se pedepsește cu închisoarea de la 1 la 5 ani. Dacă recunoașteți și regretați fapta, nu aveți antecedente penale și sunteți integrat in societate nu veți fi condamnat la pedeapsa închisorii cu executare in penitenciar, putând sa fiți condamnat la pedeapsa închisorii cu suspendare sub supraveghere sau sa sperați chiar la amânarea aplicării pedepsei, in funcție de circumstanțele concrete ale speței. Aici depinde pe ce distanta ați condus, de ce ați condus și așa mai departe.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj

Nu aveti deloc permis sau ati avut exercitarea dreptului de conducere suspendata?
Nu am avut deloc permis

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu aveti deloc permis sau ati avut exercitarea dreptului de conducere suspendata?

Alte discuții în legătură

Condamnat conducere fara permis, cand pot da de permis? isshmen isshmen Buna seara, In aprilie 2015 am fost condamnat la 2,6 ani cu suspendare, pentru conducere fara permis (eu neavand niciodata permis - desi am facut scoala si ... (vezi toată discuția)
Timp sustinere examinare permis auto alexandrugabrielburghiu alexandrugabrielburghiu Buna ziua! Daca ai fost condamnat la pedeapsa de 1 an si 8 luni inchisoare cu executare pentru art.86 al.1 OUG 195/02 cu aplicarea art.37 lit.a C.p. şi ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis, putin ajutor va rog IlieGeorge IlieGeorge Salutare. Am si eu o nelamurire,poate ma ajuta cineva. Pe data de 29.03.2012 am fost condamnat definitiv pentru Conducere fara permis si am executat 19 ... (vezi toată discuția)