Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... solicit un raspuns competent
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

solicit un raspuns competent

as vrea sa stiu daca in cazul in care ma pensionez partial anticipat sau anticipat exista o cale legala de a lucra la o firma fara a fi renumerat
multumesc
daca printr o procura la notar fiica mea m ar numi administraturul firmei pot lucra si primi si pensie anticipata?
Nu cred ca procura poate fi o varianta. Va complicati mai rau si ori ce eventual control poate interpreta ca fentare a legii de a obtine un venit in plus ilegal. La pensionarea anticipata nu puteti lucra decat dupa ce se ajunge la pensionarea la limita de varsa.
Bibi62, utilizator
Trebuie o decizie a asociatului societatii de numire in calitate de administratorul plus a se efectueze demersurile necesare la ONRC.