Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... INCHIRIERE FARA SA FI PROPRIETAR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

INCHIRIERE FARA SA FI PROPRIETAR

Am inchiriat un apartament de la o persoana care s-a declarat proprietar, printr-un contract de inchiriere. Dupa ce au trecut 6 luni si a incasat 1200 Euro, fara sa plateasca impozit, am aflat ca apartamentul nu este proprietatea lui ci a parintilor sai. A fost foarte suparat ca am aflat si acum ma ameninta cu evacuarea. Ce infractiune a comis acesta si unde ma pot adresa pentru a depune o plangere penala. E posibil sa apelez direct la instanta, pentru a evita parchetul?.
Nu puteți evita faza de urmărire penală, care aparține exclusiv parchetului.
Puteți formula și depune plângere penală sub aspectul comiterii infracțiunilor de evaziune fiscală și înșelăciune, la Parchetul de pe lângă Tribunalul in Circumscripția căruia s-a comis fapta.

Avocat Alexandru Matache,
Baroul Cluj