Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Ochelari de vedere
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Ochelari de vedere

Am achizitionat o pereche de ochelari de vedere . Vreau sa-i schimb sau sa-mi primesc banii inapoi. Deoarece nu ii pot purta , nu am fost sfatuita corespunzator de angajata acelei optici , ramele nu sunt potrivite lentilelor mele . Ce sansa am sa ii schimb cu o alta pereche de ochelari sau sa-mi primesc banii inapoi?
Din experiența va spun ca astfel de situații se rezolva amiabil cu vânzătorul.
Dacă nu reușiți sa ajungeți la o înțelegere amiabila, faceți reclamație la ANPC in care sa specificați ca ați plătit un produs de care nu puteți sa beneficiați, nu va satisface nevoia.
Important e sa dețineți bonul fiscal.
De regula comercianții rezolva amiabil astfel de probleme, in cazul unei plângeri la ANPC exista riscul sa fie amendați.
Nu e chiar așa simplu. Ochelarii de vedere se fac după rețeta. Rețeta urmează unui set de teste de acomodare. Ați putea obține schimbarea ramelor, cel mult. Depinde și de bunăvoința magazinului.