Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Refulare canalizare intr-un apartament de la parter
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Refulare canalizare intr-un apartament de la parter

Buna ziua,

In urma cu cateva saptamani a refulat canalizarea intr-un apartament de la parter.
Costurile de reparatie pot fi introduse pe listele de intretinere? Vina este comuna, a proprietarilor, care arunca tot felul de obiecte in toaleta si chiuveta. A mai patit asta si anul trecut, iar cei de la asigurare i-au spus ca daca o mai pateste, ii va creste substantial suma de plata.
De asemenea, aceste costuri pot fi repartizate doar pe respectivul bloc? Sunt patru blocuri cu cate o scara fiecare.
Buna ziua!
Eu as imparti suma de plata tuturor proprietarilor ce folosesc acea coloana de canalizare dupa regula de trei simpla, spre ex... Costul este de 1000 de lei si sunt 10 apartamente racordate la acea coloana...rezulta ca fiecare are de plata 100 de lei, asta daca nu gasiti locatarul vinovat...
Toate aceste sume le as introduce la intretinere, coloana separata, cu explicatiile de rigoare...
Este in regula sa se imparte asa? Aveam impresia ca trebuie sa plateasca toata lumea de pe respectiva scara. Nu poti alege cine este bun de plata si cine nu.
Imi puteti preciza de unde reiese ca pot repartiza astfel cheltuielile? Nu de alta, dar sa am si eu sustinere legala.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua!
Eu as imparti suma de plata tuturor proprietarilor ce folosesc acea coloana de canalizare dupa regula de trei simpla, spre ex... Costul este de 1000 de lei si sunt 10 apartamente racordate la acea coloana...rezulta ca fiecare are de plata 100 de lei, asta daca nu gasiti locatarul vinovat...
Toate aceste sume le as introduce la intretinere, coloana separata, cu explicatiile de rigoare...

Baza legala nu o cunosc exact, poat fi prevederi in Codul Civil sau legea 196/2018... sau puteti pune asta in regulament....
Dupa parerea mea... daunele au fost provocate de o canalizare, o teava verticala ce asigura evacuarea apei menajere la un numar de beneficiari, nu la toti dupa scara...
Fiind vorba despre parte comuna instalatii condominiu,costurile aferente reparatii se repartizeaza conform disp L nr 196/2018 tuturor proprietarilor din respectivul imobil de locuit in comun
Chiar daca este 1 asociatie compusa din mai multe imobile administratorul detine gestiune distincta pentru fiecare imobil in parte
Cred ca se poate aplica acest articol in cazul de fata, din ce inteleg nu a fost vorba de avarie ci de infundarea canalizari datorita obiectelor aruncate in ea, deci pagube cauzate de unul sau mai multi propriatarii
ART. 30 din legea 196/2018
(1) Proprietarii din condominii au obligatia sa notifice presedintelui orice schimbare intervenita in structura si numarul membrilor familiei prin deces, casatorii sau nasteri, persoanele luate in spatiu, precum si locatarii/comodatarii ca urmare a inchirierii sau a imprumutarii locuintei.
(2) Notificarea prevazuta la alin. (1) se face in scris in termen de 10 zile de la schimbarea intervenita, de la luarea in spatiu, respectiv de la semnarea contractului de inchiriere/comodat.
(3) In conditiile prezentei legi si cu respectarea prevederilor legislatiei in vigoare privind calitatea in constructii, proprietarul este obligat sa mentina proprietatea sa individuala, locuinta sau spatiu cu alta destinatie decat aceea de locuinta, in stare buna din punct de vedere tehnic si functional, pe propria cheltuiala. Niciun proprietar, chirias sau angajat al asociatiei de proprietari nu poate incalca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comuna sau individuala a celorlalti proprietari din condominiu si nu poate afecta functionarea normala si intretinerea condominiului.
(4) In cadrul proprietatii individuale, proprietarul are obligatia sa pastreze si sa intretina in stare de functionare si siguranta spatiile interioare, echipamentele si
instalatiile din dotarea tehnica a proprietatii individuale, respectiv instalatiile sanitare, de incalzire, canalizare, alimentare cu energie electrica, gaz, apa, precum si altele de aceasta natura, pe cheltuiala sa, astfel incat sa nu aduca prejudicii celorlalti proprietari din condominiu.
(5) Daca proprietarul unei locuinte ori al unui spatiu cu alta destinatie provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau din proprietatea individuala a altui proprietar din condominiu, respectivul proprietar are obligatia sa repare stricaciunile sau sa suporte cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
(6) Raporturile juridice stabilite de comun acord intre locator si locatar, precum si nerespectarea obligatiilor contractuale de catre locatar nu absolva proprietarul, in calitate de locator, de obligatiile sale fata de asociatia de proprietari sau fata de furnizorii de utilitati publice, prevazute in prezenta lege.