avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil doar cu CF Comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil doar cu CF Comun

Buna ziua,

As dori sa cumpar un imobil, direct de la constructor. Dar pretul este suspect de bun.
Construcorul zice ca are CF comun pe blocuri, si ca are nevoie urgenta de bani. Daca este CF comun, zic eu, constructia ar trebui sa fi trecut prin niste etape si nu mai este mult pana la CF individual si intabulare.
Intrebarea mea este urmatoarea: Daca eu achizitionez apartamentul pe baza acestui CF comun, la ce acte ar trebui sa fiu atent penru a nu fi inselat? Sau ce acte trebuie sa mai cer pentru a ma convinge ca apartamentul acela/ blocul nu sunt ipotecate sau deja vandute spre altcineva, cu antecontract ( care nu apare in CF) sau ceva de genu.
Daca totusi achizitionez apartamentul, ar trebui sa-mi iau niste masuri de precautie in contract?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters97658 , utilizator 12:39, 25 Noiembrie 2009
buna ziua!
deocamdata nu puteti incheia contractuld eVC.
puteti cel mult sa incheiati un antecontract de vanzare cumparare.
constructorul trebuie sa faca actul autentic de dezlipire, si abia dupa sa poata sa va vanda dvs un ap.
solicitati un extras de informare din cartea imobiului pt a vedea dc exista sarcini, dc da in favoarea cui etc...
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
deocamdata nu puteti incheia contractuld eVC.
puteti cel mult sa incheiati un antecontract de vanzare cumparare.
constructorul trebuie sa faca actul autentic de dezlipire, si abia dupa sa poata sa va vanda dvs un ap.
solicitati un extras de informare din cartea imobiului pt a vedea dc exista sarcini, dc da in favoarea cui etc...


Ce masuri trebuie sa-mi iau, pentru a nu ajunge sa cumpar un imobil cu probleme sau deja vandut altcuiva, de ex tot cu antecontact, pe langa verificarea imobilului de sarcini. Dupa cate am vazut ca se intampla, ii cred in stare.
Pot sa fac eu in numele lui actul autentic de dezlipire? Ce l-ar putea impiedica sa-l faca? Pentru a stii unde sa-i caut eventualele probleme.

buna ziua!
cereti un extras de informare din CF imobilului.
actul de dezlipire este obligatoriu sa il faca, doar ulterior semanrii acelui act, intabularii in CF individuala vi se poate face dvs act de vanzare cumparare.
consultati un avocat, notar care sa studieze actele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare apartament fara probleme ulterioare starcopit starcopit Buna ziua! As dori sa achizitionez un apartament/ garsoniera in Buc. intr-un viitor previzibil. As dori sa aflu legat de acest fapt cum sa ma asigur eu, ... (vezi toată discuția)
Certificare notariala ContSters200727 ContSters200727 Buna ziua! In anul 2009 am incheiat cu un constructor un antecontract de vz-cump a unui apartament, care la mom respectiv nu avea decat autorizatie de spatiu ... (vezi toată discuția)
Antecontract locuinta clubbero1 clubbero1 Buna seara! Vreau sa cumpar un apartament nou cu \"prima casa\". Proprietarul imobilului are acte pentru teren si constructie, dar nu are dezmembrarea pe ... (vezi toată discuția)