Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Parola de Id sparta si injurii
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Parola de Id sparta si injurii

Buna ziua.Ma numar si eu printre persoanele care le`a fost sparta parola la id si as vrea sa stiu cum sa fac sa nu mai intre pe adresa mea pentru ca si eu si cei de la mine din lista avem de suferit.Ca sa spun asa el "se simte bine cu lista mea":ii injura intr`un fel dezgustator si as vrea sa inchid contul,sa nu mai intre nici el dar nici eu.App sta zi si noapte pe id meu.Eu le`am zis persoanelor care le am in noul id,insa ii am pe ceilalti,ce ma fac?Ajutati`ma,va rog!
Avezi dovada faptului ca o anumita persoana v-a spart parola ? sesizati organele de politie .....
Altfel, ar fi simplu sa va inchideti contul iar la noul dvs. id sa aveti o parola strong.
legally a scris:

Avezi dovada faptului ca o anumita persoana v-a spart parola ? sesizati organele de politie .....
Altfel, ar fi simplu sa va inchideti contul iar la noul dvs. id sa aveti o parola strong.

Ceva nu ai inteles, ei nu i s-a spart parola! Ei i s-a furat parola. Yahoo scoate miliarde de dolari pe luna, crezi ca un hacker poate sparge ce cont vrea el sau vrajeli din astea? Nu stiu de ce lumea in RO e asa de naiva...

Datele de pe card, sau parola se fura, nu se sparge...

Pur si simplu yahoo nu ar accepta mai mult de o parola pe secunda, ca ma mult nu poti scrie.
Si sa zicem ca parola are doar 4 caractere.
Sunt 25 de litere + 10 cifre + alte semne de punctuatie. Dar sa le lasam doar la 35.
O parola de 4 caractere , ar inseamna 35 la puterea a patra.
Adica 1 500 625 secunde...
Adica 416 ore...

Si sa nu uitam ca pot fi litere mici , litere mari = semne de punctatie = parola minima pe yahoo parca are 8 caractere...

Iar yahoo daca incerci sa bagi parole ca disperatul incepe sa le ignore dupa o vreme. Sa zicem ca poate accepta doar o parola la 5-6 secunde.. ai bagat 4-5 parola esuate iti mai baga si prostia aia de "captha lock"

Parolele se fura! Prin metoda pshiing! Adica cineva face un site care seamana cu yahoo , si tu iti bagi acolo user-ul si parola!

Sau creeaza mesaje ca astea
[ link extern ]
ca sa fure datele tale bancare.

Si efectiv, fac un "mass message"...deci cam stii tu cine ti-a furat parola deja

Dar totusi eu ce ar trebui sa fac?Sa merg la politie sa reclam?Problema e ca eu nu stiu cine e cel care mi`a furat parola.Ce pot sa fac?Eu cand incerc sa vorbesc cu el,imi raspunde intr`un mod nu prea frumos.Si ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca eu aveam si id-uri de profesori pe adresa respectiva si nu vreau sa creada ca eu le vorbesc asa.Inca o data va spun:Ajutor!
LaviniaDiana a scris:

Dar totusi eu ce ar trebui sa fac?Sa merg la politie sa reclam?Problema e ca eu nu stiu cine e cel care mi`a furat parola.Ce pot sa fac?Eu cand incerc sa vorbesc cu el,imi raspunde intr`un mod nu prea frumos.Si ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca eu aveam si id-uri de profesori pe adresa respectiva si nu vreau sa creada ca eu le vorbesc asa.Inca o data va spun:Ajutor!

Incerca si la politie,m-ar mira ca aia de la politie sa se amestece...
stie cineva ceva caz? Chiar daca ii iau IP-ul, le trebuie mandat judecatores ca RDS sa zica cum il cheama pe ala care ti-a spart ID-ul si unde sta.

Yahoo e firma americana...totul depinde de Yahoo. Daca fac fitze gen dau parola doar prin mandat judecatoresc american sau international ...
Apropo incerca sa mergi la "I forgot my password" si sa iti bagi datele tale, gen data nasterii , codul postal, orasul, nr. de telefon ... si ... s-ar putea sa-ti recuperezi parola:)

Mai demult se putea daca aveai un cont pierdut sa platesti 70$ ca Yahoo sa ti-l recupereze, dar nu cred ca dai banii astia pe un cont si nici nu stiu daca se mai poate :)
Incearca la forgot password, sa vezi daca poti sa-ti schimbi parola, e gratuit.

Scuza-ma pt. greseli , sunt rupt de obosit.