Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Marturie mincinoasa

Daca vreau sa depun plangere penala pentru marturie mincinoaaa a unui martor intr un proces civil trebuie sa astept sa pot lua declaratia martorului din dosar. Precizez ca termenul a fost 30.05.2019 si nu pot lua declaratia decat peste o saptamana, sper....
Plangerea penala pe care vreti sa o depuneti, nu are termen.
Multumesc de raspuns ! Ideea era daca imi trebuie declaratia din dosar ca sa precizez minciuna exact cu vorbele martorului referitoare la minciuna , cu pagina din dosar sau o pot formula cu vorbele mele?