Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Latura civila in urma unui proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Latura civila in urma unui proces penal

Am obtinut sentintele definitive pt doua procese penale. Latura civila, pt recuperarea prejudiciului, in ambele dosare, a fost lasata nesolutionata pt ca intre condamnat si partea civila nu exista o intelegere. Intelegerea nu exista deoarece condamnatul nu a dorit cooperarea cu partea civila. In cat timp pot depune procesele civile pt recuperarea prejudiciului? Cum se inregistreaza aceste procese civile si unde?
Un dosar este pt inselaciune in forma continuata, condamnare definitiva la 1an inchisoare pe 25.09.2018, al doilea dosar este pt amenintare in forma continuata, condamnarea definitiva la 6luni inchisoare pe 21.12.2018. A doua infractiune este concurenta cu prima si are, in final, condamnare de 1an si 2 luni de inchisoare cu suspendare si supraveghere 2 ani.
I_O_VDM, utilizator