Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... sentinta definitiva si irevocabila contencios ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

sentinta definitiva si irevocabila contencios administrativ

Buna ziua....am o sentinta definitiva si irevocabila in contradictoriu cu Primaria si Consiliul local, data in baza Legii nr.554/2004 (solicitare reexaminare dosar de atribuire a unui teren in baza Legii nr.15/2003 si anulare HCL). Am recurs la executarea silita deoarece paratii au tacut aproape 3 ani de zile. Jurista de la Primarie a depus contestatie la executarea pe motiv ca sentinta nu este investita cu formula executorie. Sentinta instantei de fond are doar mentiunea ca a ramas definitiva si irevocabila prin respingerea recursului. In conformitate cu art.22 din Legea 554/2004....inteleg ca sentinta reprezinta titlu executoriu. De ce doamna jurista considera ca se aplica procedura civila? Astept sa ma luminati....multumesc.
Cred ca prin interpretarea "per a contrario" a art.22 din Legea nr.554/2004 ar reiesi ca celalte hotarari pronuntate (decat cele prevazute in acest articol) in contencios administrativ nu se investesc cu formula executorie.
SENTINTA NU A AVUT NEVOIE DE INVESTIRE CU FORMULA EXECUTORIE, COMISIA A REEXAMINAT DOSARUL SI A PROPUS CA HCL-UL ATACAT, DIN 2005 SA FIE MODIFICAT CORESPUNZATOR IN PRIMA SEDINTA A CONSILIULUI LOCAL. SA VEDEM CE O MAI FI....
chrysmas a scris:

SENTINTA NU A AVUT NEVOIE DE INVESTIRE CU FORMULA EXECUTORIE, COMISIA A REEXAMINAT DOSARUL SI A PROPUS CA HCL-UL ATACAT, DIN 2005 SA FIE MODIFICAT CORESPUNZATOR IN PRIMA SEDINTA A CONSILIULUI LOCAL. SA VEDEM CE O MAI FI....

:offtopic: Interventie moderator
Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.

Incalcarea prezentului regulament se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.
Imi cer scuze......nu vreau sa deranjez pe nimeni.....nu e un mod agresiv de a sustine ceva...e o discutie.....inca o data, scuze!