Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legislație contorizare AR/AC la asociațiile de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legislație contorizare AR/AC la asociațiile de proprietari

Bună ziua,
Știu că s-au mai discutat subiecte referitoare la contorizare apei la asociaiile de proprietari, dar ce am gasit eu erau discuții punctuale pe diverse situații.
Vă rog să mă ajutați cu un răspuns la:
1) Care este legislația pe baza căreia se contorizeză apa la asociațiile de proprietari (în afară de legea 241/2006 reactualizată de 224/2015, nu am gasit altceva, dar acestea nu acoperă total subiectul);
2) Caz concret: în asociatia nostră unde 99% din proprietari sunt contorizați cu contoare obișnuite, se constată lunar diferențe majore într consumul facturat de RADET/Apa Nova. după ce s-au introdus controale la apometre aceste diferențe au scăzut, dar există în continuare, ceea ce însemnă că unii proprietari "păcălesc" sistemul de contorizare.
Intrebare:
2.1) cum obligăm la respectarea legii, respectiv de a se monta apometre noi (cele existente au peste 10 ani vechime) și cum determinăm un proprietar necontorizat să-și instaleze apometre?
2.2) cum ar trebui procedat când, în ciuda contorizării constatăm diferențe și unii proprietari, deși au probleme evidente cu contoarele, refuză să accepte schimbare cu unele noi și contesă în principiu orice consum imputat pe diverse motive, unele puerile?
2.3) cum ar trebui să arate secțiunea Contorizare din regulamentul imobilulu astfel încât să nu mai lase loc de interpretări în privința consumurilor de apă, dar și a situațiilor de conflict pe consumuri?

Mulțumesc
dv105v, utilizator
in majoritatea imobilelor de locuit in comun exista supliment consum utilitati generat de mai multi factori,citire incorecta,comunicare index peste termenul stabilit,sustrageri intentionate apa,pierderi pe reteaua interna a condominiului
Hotararea instalarii de apometre individuale se dispune de catre adunarea generala a proprietarilor
Hotararile adunarii generale sunt obligatorii pentru toti proprietarii
Daca un proprietar nu intelege sa respecte hotararile adunarii generale,respectiv sa instaleze aparate individuale contorizat utilitati,asociatia de proprietari va repartiza acestuia consumul in sistem pausal
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara poate dispune varianta de repartizare diferente consum apa
Legiuitorul nu a prevazut dispozitii concrete pentru repartizare supliment consum apa,astfel ca se utilizeaza 3 variante care nu sunt perfecte si care pot genera dispute intre proprietari

ynocentta a scris:

in majoritatea imobilelor de locuit in comun exista supliment consum utilitati generat de mai multi factori,citire incorecta,comunicare index peste termenul stabilit,sustrageri intentionate apa,pierderi pe reteaua interna a condominiului
Hotararea instalarii de apometre individuale se dispune de catre adunarea generala a proprietarilor
Hotararile adunarii generale sunt obligatorii pentru toti proprietarii
Daca un proprietar nu intelege sa respecte hotararile adunarii generale,respectiv sa instaleze aparate individuale contorizat utilitati,asociatia de proprietari va repartiza acestuia consumul in sistem pausal
Asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara poate dispune varianta de repartizare diferente consum apa
Legiuitorul nu a prevazut dispozitii concrete pentru repartizare supliment consum apa,astfel ca se utilizeaza 3 variante care nu sunt perfecte si care pot genera dispute intre proprietari u

Ce intelegem prin repartizarea consumului in sistem pausal , se aloca isuplimentul consum apa numai proprietarului care nu a inteles obligatia de a-si instala apometru?
tomasso, utilizator
Vă mulțumesc pentru răspuns. Îmi puteți vă rog enumera cele trei variante. Dacă este posibil, vă rog să postati și curicula legislativă care este folosită pentru a reglemeta aceste aspecte ale contorizării.
Eu am mai găsit între timp: "HOTARIRE 41 din 14/02/2002
PRIVIND CONTORIZAREA CONSUMURILOR DE APA RECE, APA CALDA MENAJERA SI CALDURA LA APARTAMENTELE DIN CADRUL ASOCIATIILOR DE LOCATARI/ ASOCIATIILOR DE PROPRIETARI DIN MUNICIPIUL BUCURESTI
EMITENT : C.G.M.B."
Însă nu știu dacă mai este valabilă.
Ce este sistemul pausal cum se aplica la ap.fara apometru pentru repartizare consum supliment apa? Este reglementat prin normative ...daca tot il invocati ?!
tomasso, utilizator
1.Legea 196/2018. Citiți legea cu atenție, sunt mai multe articole legate de acest subiect. Fiind proprietate individuala, totuși, nu se precizează decât ca este obligatoriu ca fiecare proprietar sa aibă apometru, nu spune ca nou, ca sa fie cu transmisie radio, etc.
2.1. Nu are importanta vechimea, ci conformitatea cu MID. In 2006 in UE s-a introdus o directiva ce vorbește și despre aceste apometre. În legislația noastră aceste cerințe sunt transpuse în NML 003 - 05. Deci un apometru vechi, dacă îndeplinește la verificare metrologica aceste cerințe, poate fi considerat ca unul nou.
Proprietarul necontorizat este obligat de art. 30 din legea 196 să-și monteze apometru.
2. 2 Dovediți ca sunt probleme cu acele apometre, duceți apometrele bănuite la verificare metrologica. Dacă asociația are dreptate, plateste proprietarul, dacă nu plătește conducerea asociației, cei care au fost în control și contesta măsurătoarea. Exact asa, conform legii, se procedează și atunci cind se contestă valoarea indicata de apometrul de branșament, la furnizor . Furnizorul are obligația să-l verifice doar la interval de 7 ani.
2.3 Aici nu exista vreun text de lege care sa specifice ceva, puteți sa va inspirați din cele ce le-am indicat la 2.2.
Oricum, consumul lunar nu se bazează pe valoarea măsurată, ci doar pe cea declarata (de aia li se zice și repartitoare de costuri), asa ca probabilitatea de a nu se închide bilanțul e mare.
Singura posibilitate practica de a elimina aceste neplăceri este trecerea la contorizare individuală, fie prin apometre radio agreate de furnizorul de utilități, fie prin modificarea rețelei, cu apometrele scoase în afara proprietății.
latka, utilizator