Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Bună ziua! As avea nevoie de ajutor. Sunt însărcinată în 10 săptămâni și somera de tot atât timp, caut loc de munca însă nimeni nu e dispus sa ma angajeze in situația data. Întrebarea este următoarea, as putea beneficia de indemnizație pentru creșterea copilului în condițiile în care am doar 8 luni de munca ne legate însă am terminat liceul anul trecut? Pe 25 mai am avut festivitatea de absolvire apoi a urmat bacalaureatul. Eu pe 9 iunie m-am angajat adică înainte de începerea propriu zisa a probelor de bacalaureat.
Data posibila a nașterii este 28 decembrie. Sper ca ma puteți ajuta. Am fost la primărie și am primit răspunsuri vagi și pe lângă subiect
Buna ziua,
Perioada eligila in care ar trebui sa aveti venituri este Ianuarie 2018-Decembrie 2019.
Daca aveti 8 luni in care ati muncit in baza unui contract de munca si o sa mai primiti cel putin 4 luni de indemnizatie de somaj este perfect, o sa primiti indemnizatia pentru Concediu Crestere Copil-CCC.
Cate luni ati muncit de cand v-ati angajat pe 9 Iunie?
Ionut.ion, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns, deci m-am angajat pe 9 iunie, am lucrat o luna part Time sa ma pot ocupa de bacalaureat apoi full time 4 luni, am stat acasă 2 săptămâni și m-am angajat în alta parte 1 luna cu cim, apoi am lucrat 2 luni la un alt loc de munca de unde am fost data afara fiind în perioada de proba. Am fost și la șomaj sa întreb dacă as putea beneficia de indemnizație dar am nevoie de 12 luni lucrate iar eu am doar 8..

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Perioada eligila in care ar trebui sa aveti venituri este Ianuarie 2018-Decembrie 2019.
Daca aveti 8 luni in care ati muncit in baza unui contract de munca si o sa mai primiti cel putin 4 luni de indemnizatie de somaj este perfect, o sa primiti indemnizatia pentru Concediu Crestere Copil-CCC.
Cate luni ati muncit de cand v-ati angajat pe 9 Iunie?

Cum am spus si mai sus, la cele 8 luni deja lucrate se va adauga perioada cat o sa primiti indemnizatia de somaj ( o sa primiti ajutorul de somaj pentru o perioada de 6 luni, da?).
Asa o sa aveti stagiul minim, dar si cateva luni peste, de 12 luni in care ati realizat venituri impozabile necesare la calculul indemnizatiei pentru CCC.
Va ajuta si perioada cat ati fost studenta la calculul celor 12 luni minim necesare. ca perioada asimilata, deci, chiar daca nu primeati indemnizatia de somaj tot va incadrati ( liceul a fost cu frecventa si "la zi", da?).
Ionut.ion, utilizator
Ați putea să mă ajutați cumva sa înțeleg cum as putea beneficia de indemnizația de șomaj? Zilele trecute am fost sa ma interesez și mi sa spus ca nu pot beneficia de șomaj deoarece am doar 8 luni lucrate în total și îmi trebuie 12 ca să pot depune actele pentru somaj... Dacă as reuși sa beneficiez de șomaj ar fi mult mai ușor.

Ionut.ion a scris:

Cum am spus si mai sus, la cele 8 luni deja lucrate se va adauga perioada cat o sa primiti indemnizatia de somaj ( o sa primiti ajutorul de somaj pentru o perioada de 6 luni, da?).

Da, într-adevăr liceul a fost cu frecventa la zi, deci chiar dacă nu reușesc sa iau șomaj ma încadrez. Îmi cer scuze pentru confuzie, am folosit greșit termenul "somera" cu gândul ca nu am de munca nu ca as beneficia de indemnizație de somaj.Eu totus caut de munca măcar câteva luni cât permite sarcina dar deși legea nu le permite sa te refuze pe acest criteriu ei totus o fac. Mulțumesc mult pentru ajutor!

Ionut.ion a scris:

Cum am spus si mai sus, la cele 8 luni deja lucrate se va adauga perioada cat o sa primiti indemnizatia de somaj ( o sa primiti ajutorul de somaj pentru o perioada de 6 luni, da?).
Asa o sa aveti stagiul minim, dar si cateva luni peste, de 12 luni in care ati realizat venituri impozabile necesare la calculul indemnizatiei pentru CCC.
Va ajuta si perioada cat ati fost studenta la calculul celor 12 luni minim necesare. ca perioada asimilata, deci, chiar daca nu primeati indemnizatia de somaj tot va incadrati ( liceul a fost cu frecventa si "la zi", da?).

IsabelleAndreea, utilizator