avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

În iunie 2017 am terminat liceul la zi cu examen de bacalaureat, In august am intrat în șomaj pana acum în februarie pe 9.
Pot beneficia de concediul de maternitate?
Ce acte îmi trebuie?
Urmează sa nasc pe 18 martie.
Cel mai recent răspuns: Aksu , utilizator 22:16, 21 Februarie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din ce ati postat, reiese ca puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Va trebuie adeverinta de la AJOFM cu perioada de somaj si cuantumul indemnizatiei de somaj, respectiv de la liceul adeverinta ca l-ati frecventat la cursuri de zi si perioada.
Ultima modificare: Miercuri, 21 Februarie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar de concediu de maternitate nu puteam beneficia?
Sau doar acum nu mai pot beneficia?
În timpul șomajului am tot întrebat, atât la șomaj cât și unde se depun dosarele pentru ccc, alocație copil.. Dar nu am fost destul de bine înțeleasă de personalul de acolo.
Indemnizația ccc cum mi-o pot calcula? Sau ce valoare are? În cazul meu.
Indemnizația am avut-o în valoare de 250 lei, fiind absolventa de liceu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Materninate si somaj Elena Mariana Elena Mariana Buna seara! Am si eu o intrebare! Anul acesta termin liceul si dupa bac as vrea sa depun actele pt somaj dar inacest timp tot prin somaj sa fac si niste ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa absolvirea liceului a_li_na a_li_na Buna ziua, dupa cate zile pot depune dosarul pentru somaj dupa absolvirea liceului? (vezi toată discuția)
Info Addryana Addryana Buna seara ! Sunt studenta la postliceala la zi ( asistenta medicala) anul 3, deci in vara termin aceasta scoala si imi dau examenul final ( unde se poate sa ... (vezi toată discuția)