Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

În iunie 2017 am terminat liceul la zi cu examen de bacalaureat, In august am intrat în șomaj pana acum în februarie pe 9.
Pot beneficia de concediul de maternitate?
Ce acte îmi trebuie?
Urmează sa nasc pe 18 martie.
Din ce ati postat, reiese ca puteti beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Va trebuie adeverinta de la AJOFM cu perioada de somaj si cuantumul indemnizatiei de somaj, respectiv de la liceul adeverinta ca l-ati frecventat la cursuri de zi si perioada.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dar de concediu de maternitate nu puteam beneficia?
Sau doar acum nu mai pot beneficia?
În timpul șomajului am tot întrebat, atât la șomaj cât și unde se depun dosarele pentru ccc, alocație copil.. Dar nu am fost destul de bine înțeleasă de personalul de acolo.
Indemnizația ccc cum mi-o pot calcula? Sau ce valoare are? În cazul meu.
Indemnizația am avut-o în valoare de 250 lei, fiind absolventa de liceu.