Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... 500 de euro pentru contul de educatie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

500 de euro pentru contul de educatie

Conform Legii educatiei, pe numele fiecarui copil se va deschide la nastere un cont pentru educatie, cu 500 de euro, in care parintii pot vira 2% din impozit.
M-ar interesa daca pe baza acestei legi, care nu stiu de cand se aplica si in ce forma, parintii ar putea deschide un astfel de cont pe numele unui copil nascut anterior aparitiei legii, in care sa directioneze 2% din impozit, chiar daca nu va beneficia si de cei 500 de euro de la stat.
Sau exista o alta varianta legala pentru aceasta directionare?
Multumesc
din cate stiu a ramas o discutie ... un proiect:((