Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire

Acum șapte ani am deblocat cu executare judecătorească o porțiune de drum, care a fost ocupat abuziv de un vecin. Din acel moment, ori de câte ori circul pe acest drum, vecinul iese din casă, mă amenință, îmi face poze cu telefonul, și de cele mai multe ori, mă reclamă la poliție pentru tulburare de posesie, încălcarea domeniului privat. Am nenumărate dosare penale terminate într - adevăr cu neînceperea urmării penale, dar e tot deranjant, că nu pot umbla, doar însoțit, deoarece a mai aruncat cu pietre după mine, dar nu am avut martor. Pot să îl dau în judecata pentru hărțuire și să îi cer daune morale? La politie a fost reclamat, dar de fiecare dată a contestat amenda, sau a plătit, dar a continuat cu hărțuirea. Mă gândesc, dacă are de dat o sumă mai mare, poate se potolește.
Bineînțeles că puteți, abuzul de dreptul la petiționare poate și trebuie să fie sancționat de vreme ce se exercită cu vădită rea credință, eu n-aș mai sta pe gânduri!