avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lamuriri.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lamuriri.

Precizez ca ieri(03/06/2019) am primit decizia de pensie anticipata parțiala,in urma unui proces pt.recunoasterea grupei a doua de munca.am 19ani și o luna de grupa a doua și mi-au acordat un punctaj de 4.10542.Daca pt fiecare an se acorda 0,25 și pt fiecare luna 0,02083 nu ar fi trebuit mai mult?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:29, 4 Iunie 2019
Nu trebuia sa mai deschideti alt topic.
Trebuia sa continuati discutia acolo unde ati inceput-o.
4,10542 nu reprezinta aplicarea O.U.G.100/2008
Nici nu se mai poate aplica la acest moment.
4,10542 reprezinta 25% din total puncte realizate in cei 19 ani si o luna de grupa IKI de munca.

S-au aplicat prevederile legii 263/2010 art.100
Persoanele care au desfășurat activități în locuri de muncă încadrate în grupele I și a II-a de muncă, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfășurat activități în locuri de muncă încadrate în condiții deosebite sau condiții speciale, potrivit legii, beneficiază de majorarea punctajelor lunare realizate în perioadele respective, după cum urmează:

a) cu 25% pentru perioadele în care au desfășurat activități în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri de muncă încadrate în condiții deosebite, potrivit legii;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie, grupa de munca letitiavoicu letitiavoicu Noua lege a pensiilor , 263/16.12.2010 propune conf articolului 100 un alt mod de majorare a punctajului persoanelor incadrate in grupa I-a si a II-a de ... (vezi toată discuția)
Pensionare la cerere hudulineugenia hudulineugenia Buna ziua!eu pot sa ma pensionez la cerere la varsta de 55 ani si 9 luni datorita faptului ca am lucrat foarte multi ani in grupa 2 respectiv conditii ... (vezi toată discuția)
Spor de grupă asha2112 asha2112 Bună ziua, as dori să știu dacă la 4 ani lucrați 100% în grupa a 2 a primesc ceva în plus la pensie. Vă mulțumesc. (vezi toată discuția)