Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs la HC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs la HC

Buna seara.
Va rog sa ma ajutati cu acest raspuns.
Am o hotarare civila si as dori sa fac recurs, va rog sa-mi spuneti daca se plateste o taxa in prealabil depunerii recursul?
Va multumesc!
April12, utilizator
Buna seara
la depunerea recursului se depune si o taxa de timbru reprezentand 1/2 din taxa initiala
Initial a fost apel...da...intr-adevar am platit o taxa si inteleg ca acum trebuie jumatate din taxa depusa la apel.
Insa daca nu mai este timp, aceasta taxa se poate achita ulterior si in cat timp? Sau instanta imi va respinge cererea de recurs?
Multumesc.
Buna seara,
In decizia din apel este prevazuta calea de atac a recursului sau scrie definitiva?
Daca exista si recurs atunci platiti o taxa egala cu cea din apel adica jumatate din taxa de la foond.
Pot sa va spun ca in aceasta HC este prevazut recursul, iar HC este in urma apelului pe care l-am facut.
Doresc sa-l depun, intrucat instanta mi-a respins apelul (au fost 2 infatisari si am fost la amandoua) si consider ca a tratat totul foarte superficial, desi ceea ce am depus la dosar era concludent.
Buna seara,
Inteleg ca ati avut fond la judecatorie, apel la tribunal si acum veti avea recurs la Curtea de Apel.