avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs la HC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs la HC

Buna seara.
Va rog sa ma ajutati cu acest raspuns.
Am o hotarare civila si as dori sa fac recurs, va rog sa-mi spuneti daca se plateste o taxa in prealabil depunerii recursul?
Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 5 Iunie 2019
April12, utilizator
Buna seara
la depunerea recursului se depune si o taxa de timbru reprezentand 1/2 din taxa initiala
Initial a fost apel...da...intr-adevar am platit o taxa si inteleg ca acum trebuie jumatate din taxa depusa la apel.
Insa daca nu mai este timp, aceasta taxa se poate achita ulterior si in cat timp? Sau instanta imi va respinge cererea de recurs?
Multumesc.
Buna seara,
In decizia din apel este prevazuta calea de atac a recursului sau scrie definitiva?
Daca exista si recurs atunci platiti o taxa egala cu cea din apel adica jumatate din taxa de la foond.
Pot sa va spun ca in aceasta HC este prevazut recursul, iar HC este in urma apelului pe care l-am facut.
Doresc sa-l depun, intrucat instanta mi-a respins apelul (au fost 2 infatisari si am fost la amandoua) si consider ca a tratat totul foarte superficial, desi ceea ce am depus la dosar era concludent.
Buna seara,
Inteleg ca ati avut fond la judecatorie, apel la tribunal si acum veti avea recurs la Curtea de Apel.

Alte discuții în legătură

Recurs dupa apel Martonze Martonze 1. La care instanta se introduce cererea de suspendare a executarii unei hotarari din apel? 2. Recursul catre Curtea de Apel se poate inainta inainte de ... (vezi toată discuția)
Cui se adreseazã cererea de recurs ºi în ce cont plãtesc taxa judiciarã de timbru? 28lacra 28lacra In cazul in care am avut o actiune in prima instanta la tribunal (pe vechiul cod) va rog sa-mi spuneti catre cine formulez cererea de recurs (Presedintelui ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca GEO GEO GEO GEO GEO GEO Buna ziua.solicit ,va rog frumos un sfat juridic in urmatoarea problema pe care o am eu;;;am depus in instanta o cerere de recuperarea a drepturilor banesti pe ... (vezi toată discuția)