Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer proprietate imobile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer proprietate imobile

Buna seara!
Tatal nostru doreste sa imparta proprietatile de pe numele lui(suntem 2 frati). Am stabilit de comun acord care si ce vrea. Prin ce act juridic recomandati sa se faca acest transfer pentru a plati cat mai putin?
Buna seara,
Contracte de donatie (care pot fi supuse reportului) sau de vanzare cumparare dovedind achitarea pretului, si aunci e OK.
Oricum trebuie cadastru si intabulare.