Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Întrebare - suplinire acord pizzerie la parter
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Întrebare - suplinire acord pizzerie la parter

Buna dimineata!
Am un spatiu comercial la parterul unui bloc.
Am aviz de construire a unui cuptor de Pizza ,am si actele pentru firma dar vecinul de la etajul unu nu vrea sa semneze pentru a ridica cosul de fum pina deasupra blocului.Ce pot face in cazul asta ?Daca as pune cuptorul pe gaz si sa scot cosul pe geam ,se poate ?
La infiintarea firmei/ la construirea cuptorului pentru pizza trebuia sa detineti acordul asociatiei de proprietari si implicit a proprietarilor. Daca ati primit avizul fara acceptul vecinului de la etaj, acesta este indreptatit sa nu fie acum de acord cu suprainaltarea cosului de fum. Nimeni nu isi doreste sa-si creeze un disconfort (caldura suplimentara, chiar zgomot daca la cosul de fum se monteaza un ventilator de evacuare gaze) in apartament. cu mana proprie.
Daca nu va intelegeti amiabil puteti deschide actiune in instanta, dar nu se poate prevedea care va fi hotararea definitiva a instantei de judecata.
Solutia "tehnica" pe care o propuneti dvs. duce la poluare si atunci inspectorii de mediu si cei de la DJSP va pot vizita destul de des si amenda contraventional.