Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Câte luni trebuie sa am lucrate pentru a beneficia de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Câte luni trebuie sa am lucrate pentru a beneficia de risc maternal? Dar de concediu de maternitate? Pe internet găsesc informații diferite de la un site la altul.

1. pentru concediu de maternitate (pre / postnatal)
Pentru a putea beneficia de indemnizatie pentru concediul medical, angajatul trebuie sa aiba un stagiu minim de asigurare (cotizare) de cel putin 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical.
(art.7 din OUG 158/2005)

2. pentru risc maternal
Concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare. (art.31 alin.3 OUG 158/2005)