Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inscriere carte funciara bun comun dobandit inainte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inscriere carte funciara bun comun dobandit inainte de casatorie

Buna ziua, Cum se procedeaza pentru inscrierea in CF in situatia in care pe un teren dobandit de unul din soti inainte de casatorie a fost edificata o constructie in baza unei autorizatii de construire in timpul casatoriei? In situatia in care s-ar face partajul intre cei doi, cum ar trebui sa se imparta intregul imobli (teren si constructie)?
Terenul va fi intabulat ca bun propriu, iar construcția ca bun comun.
In caz de divorț se partajeaza doar locuința.