Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire mama vitrega
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire mama vitrega

Buna ziua!
Dupa moartea tatalui meu, mama vitrega (casatorita legal cu tata) cere dezbaterea succesiunii in instanta a bunurilor tatei, dobandite inainte de casatorie. Este legal?
Eu fac parte la bunurile ei dobandite inainte de casatoria cu tata?
Da, este legal.
Din acesta bunuri, sotia are dreptul la 1/4, iar dvs la 3/4.

raluk0207 a scris:

Da, este legal.
Din acesta bunuri, sotia are dreptul la 1/4, iar dvs la 3/4.

Intra si bunurile ramase de la bunicii din partea tatalui? dar bunurile ei?
Dezbatere de mostenire = bunurile defunctului.
Masa succesorala include toate bunurile tatalui dvs, indiferent de provenienta.