Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe cardul de salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe cardul de salariu

Am o problema destul de mare si nu pot gasi solutia. Tatalui meu i s-a pus poprire pe cardul de salariu. A verificat la sucursala bancii unde s-a emis cardul dar nimeni nu a vrut sa-i ofere vreo informatie, i s-a spus ca ei nu pot vedea cine a pus poprirea si i-au spus sa se intereseze pe la Primarie sa vada daca nu cumva de acolo s-a pus. A verificat si la Primarie si i s-a spus ca nu figureaza nicaieri cu nicio datorie la stat. Cum as putea sa verific daca figureaza cu datorii la stat, gasesc pe vreun site? Mentionez ca nu are nici credite, ca atare nu figureaza nici pe Biroul de Credite. De asemenea, nu a primit nicio instiintare cum ca i se va popri contul, eu stiam ca erau obligati sa il instinteze. Si cum pot afla cine a facut poprirea? Daca ma puteti ajuta cu vreo informatie va raman recunoscatoare.
Buna ziua !
Solicitati bancii de la care s- a emis cardul( aceea este cea unde exista contul, cardul fiind numai un instrument rapid de acces la contul propriu) extrasul de cont cu intrarile si iesirile. De asemeni solicitati in mod expres confirmarea sau infirmarea unei popriri pe suma din cont . Aceasta notificare o trimiteti bancii emitente a cardului printr- o scrisoare recomandata cu confirmare de primire( pentru a avea dovada acestei expedieri). In cazul in care raspunsul este nesatisfacator sau intarzie sa soseasca peste 30 de zile, trimiteti o adresa Bancii Nationale( banca ce supravegheaza activitatea celorlalte banci) .
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Cel care ar fi trebuit sa va instiinteze era organul de executare . Dar instiintarea se face concomitent cu instituirea popririi, prin comunicarea catre tertul poprit a copiei certificate a titlului executoriu.Bancile de regula nu instiinteaza clientii despre astfel de masuri pentru ca acest lucru ar genera costuri foarte mari. Sant situatii in care intr-o institutie de credit se primesc cateva sute de popriri zilnic. Poate din extrasul de cont o sa descoperiti unde se vireaza sumele si in ce scop, eventual un numar de dosar de executare. Este posibil sa fi avut calitatea de girant si nu de imprumutat.