avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasirea domiciliului de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasirea domiciliului de familie

Buna seara. Un amic a fost inselat de sotie timp de cativa ani iar mai apoi a fost parasit, aceasta plecand in strainatate cu un alt barbat insurat si el. A lasat in urma 2 copii care acum sufera iar unul dintre ei (14 ani) stie tot si e afectat foarte mult de cele intamplate, auzite si vazute. Pe baza celor spuse mai sus, care este cel mai bun lucru pe care amicul meu il poate face ? Exista mesaje, martori, principal fiind copilul de 14 ani, iar daca are relevanta regimul matrimonial este cel legal.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 04:46, 18 Iunie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
1. divort, eventual din culpa exclusiva,
2. Exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti
3. Stabilirea domiciliului minorilor la tata
4. Obligarea mamei al pensie de intretinere
5. Partajarea bunurilor comune.
Dați valență celor învederate de colegul meu, cu mențiunea că dacă mama dă dezinteres în raport cu minorii ( nu ține legătura cu ei, nu le trimite nimic) ar putea amicul să încerce obținerea exercitării autorității părintești în mod exclusiv, pentru a nu avea în viitor nevoie de acordul mamei, dacă de pildă va vrea să meargă în vacanță cu minorii în afara țării!
alexalex111 a scris:
Exista mesaje, martori, principal fiind copilul de 14 ani...

Copilul nu poate fi martor la divorțul părinților săi.
În procesele privitoare la divorț pot fi ascultate ca martori și rudele sau afinii, însă cu excepția descendenților.

alexalex111 a scris:

Pe baza celor spuse mai sus, care este cel mai bun lucru pe care amicul meu il poate face ?

Pe baza celor spuse aici, divorțul pare a fi cel mai bun lucru.
Ultima modificare: Marți, 18 Iunie 2019
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incredintarea minorilor jolerina jolerina Buna seara!am si eu o intrebare .sunt in divort cu minori , am doi copii 15 respectiv 13 ani.daca eu dovedesc ca am unde locuii .dar nu am inca un salariu ... (vezi toată discuția)
Poate fi martor copilul minor impotriva parintelui? claudiuferlai claudiuferlai Buna ziiua, Am inteles ca prin lege copilul nu poate fi martor impotriva parintelui( mi s-a spus) dar nu am gasit acea lege prin modurile prin care am ... (vezi toată discuția)