Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasirea domiciliului de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasirea domiciliului de familie

Buna seara. Un amic a fost inselat de sotie timp de cativa ani iar mai apoi a fost parasit, aceasta plecand in strainatate cu un alt barbat insurat si el. A lasat in urma 2 copii care acum sufera iar unul dintre ei (14 ani) stie tot si e afectat foarte mult de cele intamplate, auzite si vazute. Pe baza celor spuse mai sus, care este cel mai bun lucru pe care amicul meu il poate face ? Exista mesaje, martori, principal fiind copilul de 14 ani, iar daca are relevanta regimul matrimonial este cel legal.
Va multumesc anticipat.
Buna seara,
1. divort, eventual din culpa exclusiva,
2. Exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti
3. Stabilirea domiciliului minorilor la tata
4. Obligarea mamei al pensie de intretinere
5. Partajarea bunurilor comune.
Dați valență celor învederate de colegul meu, cu mențiunea că dacă mama dă dezinteres în raport cu minorii ( nu ține legătura cu ei, nu le trimite nimic) ar putea amicul să încerce obținerea exercitării autorității părintești în mod exclusiv, pentru a nu avea în viitor nevoie de acordul mamei, dacă de pildă va vrea să meargă în vacanță cu minorii în afara țării!
alexalex111 a scris:
Exista mesaje, martori, principal fiind copilul de 14 ani...

Copilul nu poate fi martor la divorțul părinților săi.
În procesele privitoare la divorț pot fi ascultate ca martori și rudele sau afinii, însă cu excepția descendenților.

alexalex111 a scris:

Pe baza celor spuse mai sus, care este cel mai bun lucru pe care amicul meu il poate face ?

Pe baza celor spuse aici, divorțul pare a fi cel mai bun lucru.
romascanu, moderator