Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... autorizatie de construire
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

autorizatie de construire

Buna ziua . Am citit pe avocatnet.ro despre modificarea valabilitatii aurizatiei de construire.Am o problema si concret nu am un raspuns,daca ma poate ajuta cineva. Sunt posesorul unei autorizatii de construire eliberata in 02.12.2015. ,valabila trei ani. In decembrie 2018 nu am reusit sa merg acasa sa cer prelungirea valabilitatii. Casa e ridicata la rosu si cu acoperis. Anul acesta sper sa termin la interior, anul viitor sa montez geamurile si izolamentul esterior. In iulie sper sa ajung in concediu ,ma prezint la primarie si voi plati 30% di taxa de autorizare ca penalitate. Din acel moment : 1. cer comisia sa vina sa faca receptia ; 2. cer prelungirea valabilitatii autorizatiei ; 3. cer o noua autorizare ,prezentand inca o data toate documentele . Cordiali saluti
Buna ziua.
NU puteti cere decat emiterea unei noi autorizatii .
Conform legii 50/1991( republicata) art 7:
(5)Autoritatea emitentă a autorizaţiei de construire stabileşte o perioadă de valabilitate de cel mult 12 luni de la data emiterii, interval în care solicitantul este obligat să înceapă lucrările. În această situaţie, valabilitatea autorizaţiei se extinde pe toată durata de execuţie a lucrărilor prevăzute prin autorizaţie, în conformitate cu proiectul tehnic.

(6)Neînceperea lucrărilor ori nefinalizarea acestora în termenele stabilite conduce la pierderea valabilităţii autorizaţiei, fiind necesară emiterea unei noi autorizaţii de construire. În situaţia în care caracteristicile nu se schimbă faţă de autorizaţia iniţială, se va putea emite o nouă autorizaţie de construire, fără a fi necesar un nou certificat de urbanism.

(7)Prin excepţie de la prevederile alin. (6), în cazul justificat în care lucrările de construcţii nu pot fi începute ori nu pot fi executate integral la termenul stabilit, investitorul poate solicita autorităţii emitente prelungirea valabilităţii autorizaţiei cu cel puţin 15 zile înaintea expirării acesteia. Prelungirea valabilităţii autorizaţiei se poate acorda o singură dată şi pentru o perioadă nu mai mare de 12 luni.