Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Instanta competenta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Instanta competenta

In urma incheirii unui contract de servicii de supervizare a lucrarilor, ca urmare a unei proceduri de achizitie publica in baza legii 98/2016, daca la finalul contractului achizitorul nu doreste sa plateasca ultima factura a prestatorului, ce instata va fi competenta in acest caz pentru a adresa cererea de chemare in judecata. Si ce temei legal se poate folosi in acest caz. Multumesc!
Bună ziua,

Tribunalul pe sectia specializată in achizitii publice.
Multumesc pentru raspuns. Deci nu va fi sectia de contencios administrativ si fiscal potrivit art.53 din Lege 101/2016?
Nu este de competenta contenciosului, nefiind vorba de un act administrativ sau normativ emis de o institutie.

Dvs doriti ca achizitorul sa achite ultima factura din contract iar acesta refuza.
Parerea mea este ca e de competenta sectiei civile, fiind mai mult o simpla speta civila, de executare a unei restante rezultata din contract, indiferent ca acel contract e din achizitii publice sau nu.
Colegul de mai sus are dreptate, nu va fi de competenta sectiei de achizitii publice ci de instantele de drept comun iar competenta o stabiliti la valoarea solicitata. Decizia nr. 3401 din data de 6 decembrie 2016 pronunțată de Secția de contencios administrativ și fiscal a Înaltei Curți de Casație și Justiție având ca obiect pretenții)
Va multumesc pentru raspunsuri! Va fi o actiune in pretentii depusa la tribunal ?