Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Competenta instanta, in urma modificarii actului ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Competenta instanta, in urma modificarii actului normativ care stabileste competenta

Buna seara,

Desi intrebarea are un caracter general, voi fi cat se poate de specific.

OUG 34/2006 s-a modificat de-a lungul timpului de mai multe ori.
Astfel, prin art. 286 a tot plimbat competenta solutionarii actiunilor formulate cu privire la derularea contractului de achizitie publica, de la tribunal-sectia comerciala, la tribunal-sectia contencios administrativ si fiscal si, iar, la comercial, in mai multe randuri.

In aceste conditii, se pune intrebarea care este instanta competenta sa judece un litigiu privind derularea unui contract:
1. Instanta care era prevazuta in actul normativ in vigoare la data incheierii contractului de achizitie publica;
2. Instanta care era prevazuta in actul normativ in vigoare la data depunerii actiunii
3. Instanta care era prevazuta in actul normativ la primul termen de judecata?

In ceea ce priveste ultimele doua variante mentionez ca intre momentul inregistrarii actiunii si primul termen de judecata, actul normativ a modificat competenta.

Sperand ca am fost clar,
Va multumesc anticipat.
Merg pe varianta 2. Chiar daca nu este asa, la primul termen din oficiu trebuie sa-si verifice competenta. Nu o face, aleluia pentru ca ea va ramane competenta.
Si daca cealalta parte formuleaza recurs si solicita casarea cu trimitere spre rejudecare instantei competente, raportat la prevederile art. 304, alin 3 C. pr. civ.?