Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... GRILELE NOTARIALE ( DEPAGUBIRILE ANRP)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

GRILELE NOTARIALE ( DEPAGUBIRILE ANRP)

DESPAGUBIRILE LA ANRP SE FAC DUPA GRILA DIN 2013. DACA LA CRAIOVA CASELE DIN ZONA A SUNT EVALUATE LA SUMA DERIZORIE DE 970 LEI/ MP SI TERENUL ESTE EVALUAT LA 740 LEI/ MP, LA BUCURESTI CASELE SI TERENURILE SUNT EVALUATE LA 458 EURO -702EURO , IAR TERENURILE LA 568-811 EURO , DECI UNII PROPRIETARI NATIONALIZATI DE LA CRAIOVA VOR PRIMI NISTE SUME DERIZORII COMPARATIV CU CEI DIN CRAIOVA , CEI DIN CRAIOVA FIIND DEZAVANTAJATI .
Hamarsold1944, utilizator
Ati tot postat în decursul timpului această constatare a dvs.Din pacate această este situația nu exista variante,am cerut impreuna cu alti colegi din Bucuresti în litigiile cu ANRP macar calcularea despăgubirilor la cursul Euro de la data pronuntarii instantei conform grilei notariala din 2013.Oricum daca nu aveti dosar la ANRP sau hotărâre judecătorească care sa oblige ANRP/,CNCI la emiterea dispozițiilor mai aveti de așteptat între 5 și 10 ani pt soluționare conform termenelor din legea 165/2013.Sfatul meu este sa găsiți un av care sa va lămurească ce puteti obtine,în cat timp si apoi mai vedeti.Mai bine promiteti 10-20%unui av, onorariu de succes pt a încerca să va obtina ceva, procent din niste despăgubiri oricum iluzorii decât să va concentrați pe niste lucruri care nu se pot schimba.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Nu stiu, am observat ca unii oameni s-au dus la expertii de la ANEVAR si asa au reusit sa obtina despagubiri la valoarea reala a caselor nationalizate de comunisti , nu la valoarea grilei notariale . ( au dat CNCI in judecata ) . Dar instanta de judecata le-a dat despagubiri de 7-8 ori mai mari decat daduse initial ANRP. Deci variante exista , expertiza ANEVAR si expertiza cu un expert judiciar pus de instanta. De multe ori imobilele au fost supraevaluate, am vazut cazuri in care unii au luat despagubri de 377000000 lei , niste despagubiri astronomice. Iar adevaratii proprietari nu primesc nimic, sau daca primesc , primesc niste despagubiri derizorii dupa care asteapta ani de zile . Ca sa nu mai spun ca am intalnit cazuri in care ANRP a pacalit oamenii cu 200000 lei , nu a calculat corect despagubirile , nici macar la valoarea grilei din 2013.
Hamarsold1944, utilizator
Legea 165/2013 este o bataie de joc, o casa in zona A a orasului unde a avut strabunicul meu costa 1000-1500 euro / mp , iar terenul costa la fel 1000 euro-1500 euro /mp, iar despagubirile sunt derizorii, de 205,24 euro /mp casa si de 156,58 euro/ mp teren.. M-am adresat la Avocatul Poporului, la Curtea Constitutioanala, la CEDO. Dar si aia de la CEDO si-au batut joc de romanii nationalizati daca ei vad un remediu in legea asta 165/2013. Practic eu sunt victima unei a doua nationalizari. Aceata lege165/2013 nu respecta dreptul de proprietate , daca se dau despagubiri de 7-8 ori mai mici decat valoarea reala a caselor. Ar trebui sa se uneasca toti avocatii si sa lupte pentru oamenii nationalizati si sa spuna ca legea 165/2013 le incalca oamenilor dreptul de proprietate. Si ma rog de ce sa dau eu 10-20 % unui avocat ca sa-mi obtina ceva? . Dupa ce ca despagubirile sunt derizorii sa mai dau si la avocat 10-20 % ? ( e enorm 10 -20 % )
Hamarsold1944, utilizator
Sa fiti sănătos atunci așteptați să va soluționeze Statul cu celeritate problemele.In urmatorii 10 ani probabil o sa primiti despăgubiri în tranșe.Sunt două categorii de oameni cei care acționează,fac demersuri,au recuperat ce aveau de recuperat și cei care se lamentează pe forumuri așteptând rezolvarea la calendrele grecești.Mai bine dati un procent din ceva in viitor decât sa pastrati 100% din nimic.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Eu nu vreau sa cedez din despagubirile mele altora, care nu sunt ruda cu familia mea, familia mea a muncit ca sa aiba acele case, de ce sa dau din drepturile care mi se cuvin mie altora ? Ce avocatii mi-ar da mie din drepturile lor 10-20 % ?