avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reluare actiune in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reluare actiune in instanta

Se poate relua o actiune in instanta care a fost anulata ca cerere fara a se incepe judecata ?
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 12:10, 20 Iunie 2019
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua, in principiu da. Depinde de motivele pentru care actiunea a fost anulata si daca va mai incadrati in termenele prevazute de lege, daca acestea vi se aplica.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă nu ați făcut cerere de reexaminare in termen de 15 zile de la comunicare, cf art 200, alin 5 CPC, trebuie sa introduceți din nou cererea!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va rog dati-mi ajutor, am termen pe 23.07.2014 vrica vrica Un partener a solicitat unui BEJ executarea silita a unui BO prin executor in corespondenta purtata el recunoaste ca i-am achitat o parte de creanta Eu am ... (vezi toată discuția)
Recuperarea cheltuielilor cu onorariul avocatului prin acþiune separatã simonik2011 simonik2011 Buna ziua, care ar fi temeiul legal si impotriva cui sa ma indrept intr-o actiune in pretentii, nu mi s-au acordat cheltuieli onorariu avocat (desi au fost ... (vezi toată discuția)