Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reluare actiune in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reluare actiune in instanta

Se poate relua o actiune in instanta care a fost anulata ca cerere fara a se incepe judecata ?
Buna ziua, in principiu da. Depinde de motivele pentru care actiunea a fost anulata si daca va mai incadrati in termenele prevazute de lege, daca acestea vi se aplica.
Dacă nu ați făcut cerere de reexaminare in termen de 15 zile de la comunicare, cf art 200, alin 5 CPC, trebuie sa introduceți din nou cererea!