Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Acord de recunoaștere a vinovăției accident rutier
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Acord de recunoaștere a vinovăției accident rutier

Bună seara, în urma unui accident rutier petrecut pe trecerea de pietoni victima a primit 90_100 zile de îngrijiri medicale, eu fiind șoferul vinovat am fost informat ca pot încheia un acord de recunoaștere a vinovăției. Dacă fac acest lucru firma de asigurări sau victima se pot îndrepta împotriva mea pentru daune morale sau recuperarea sumelor plătite? Mulțumesc.
Oricum veti fi condamnat penal.
Pedeapsa însă poate fi diversă...

Dacă aveți avocat discutați cu el cum sa va apărați pe parte civilă.
Este clar ca sunteti vinovat si daca prindeti judecătorul în toane proaste este risc ridicat sa ajungeți dupa gratii.
Mulțumesc