Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul face in absenta mea masuratorile pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul face in absenta mea masuratorile pentru elaborarea cadastrului

Este necesara prezenta vecinilor atunci cand un topograf face masuratorile? Este valida o carte funciara realizata in absenta celor direct vizati si fara consultarea hartilor pe baza carora s-a facut punerea in posesie a terenului?
cocoon, utilizator
Buna ziua,
Normal ar fi trebuit sa fie prezenti si vecinii...
Oricum o sa va caute, o sa trebuiasca sa semnati un proces verbal de vecinatate...asta daca doriti...
Neintelegerile le puteti rezolba amiabill sau prin instanta...
Ionut.ion, utilizator
Da, asa era normal. Cu toate acestea, cartea funciara s-a emis iar au am aflat accidental, abia dupa 3 ani, despre ea. Pare a fi abuz in serviciu si ma intreb cum ar putea fi topograful motivat sa corecteze erorile?
cocoon, utilizator
Poate va ajuta cineva competent cu acest raspuns...
Dvs. va puteti adresa instantei daca va considerati nedreptatita.
Evident ca ma simt nedreptatita si, mai mult decat atat, nu am incredere in institutiile statului. Cei de la primarie incearca sa aduca terenul meu la limitele declarate de vecin (desi schitele sunt clare, terenul accesibil iar suprafetele fiecaruia sunt acoperite), avocatii din zona se cunosc intre ei si vor negocia peste capul meu, vecina are relatii la varful ocpi judetean. Eu sunt inca uluita despre cum imi fuge pamantul de sub picioare, la propriu. Risc sa pierd inclusiv cei 60 cm necesari intre cladire si limitele terenului, cand de fapt vecina a construit in terenul meu. Pana ieri eram naiva. Acum sunt foarte furioasa.
cocoon, utilizator
Puteti angaja un avocat din alta zona, nu va retine nimeni...si formula o actiune de granituire...