Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Am cumparat un teren, si am observat ca este o ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Am cumparat un teren, si am observat ca este o diferenta de 10cm ...

Am cumparat un teren, si am observat ca este o diferenta de 10cm la fatada pe o distanta de 30metrii, adica rezulta 3m... care teoretic i am platit. Unul din vecini a intrat pe terenul meu (sunt 2 garduri construite). Cum pot sa identific cine a intrat pe teren?
Depinde despre ce zona a tarii vorbim.

Faceti un drum la primarie si solicitati schitele care au stat la baza punerii in posesie. Ar trebuie sa exista niste schite de mana cu lungime x latime si verificati vecinatatile. Daca primaria refuza puteti solicita aceste schite OCPI.

Daca este vorba de zona Ardealului puteti face o cercetare si la cartea funciara in baza numerelor topo si eventual gasiti si acolo niste schite care au stat la baza inscrierii imobilului in cartea funciara, si vedeti daca dimensiunile de pe aceste schite corespund cu ce este real in teren, si cu intabularea vecinilor.

Pe scurt daca nu va descurcati, un topograf autorizat va poate ajuta la o cercetare.