Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... In ce conditi nu se poate returna un produs nou
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

In ce conditi nu se poate returna un produs nou

Buna seara.
Doresc sa cumpar o piesa noua pentru masina, am fost la mai multe magazine de piese auto, vanzatori de acolo au spus ca piesa de care am eu nevoie nu se afla pe stoc la furnizori dar poate fi adusa printr-o comanda speciala ( comandata la producatorul masini in afara Romaniei) care dureaza intre 3 si 6 zile lucratoare, se achita pretul piesei in avans in baza facturi proforme, pana aici totul ok.
Problema este urmatoarea vanzatori au spus ca dupa ce am comandat piesa eu nu mai pot sa anulez comanda, sau sa returnez piesa in cauza.
Este legala aceasta practica a magazinelor de piese auto?
Sunt situati in care produsele ( in cauza piesele auto) nu mai pot fi returnate sau comenziile anulate de catre cumparator?
Multumesc.
De ce nu cumpărați dvs direct? Veți descoperi că nu e o problemă legală ci una de comoditate: furnizorul extern nu vrea să-și complice viața cu un potențial client dificil pentru o singură tranzacție. De ce credeți că piesa dvs nu e de găsit în țară? Ei bine, nu merită efortul comercial.
adriandimitriu, utilizator
Piesele care se aduc special la comanda, nu se returneaza, pt ca nici vanzatorul dvs nu o poate returna si nici importatorul..
De ce ati comanda ca sa o faceti retur ? asta nu inteleg.
Daca e defecta sau nu vi se aduce ce ati comandat, e alta poveste..
Inteleg ca piesa e originala, after market, nu gasiti ?
nu vreau sa o returnez, dar nu mi se pare normal la prima vedere sa mi se impuna ca nu pot returna un produs.
Imi puteti spune o lege care stipuleaza aceste criterii?
Acesta este un abuz din partea vanzatoriilor/importatoriilor sau au o baza legala?
multumesc pentru ajutor

gi-jane2, moderator
Furnizorul nu colaboreaza decat cu persoane juridice ceea ce nu e cazul meu.
In tara am gasit la parcuri de dezmembrari piesa sh si nu o doresc sh. Este o piesa de siguranta ( modul abs).
Eu vreau sa stiu daca vanzatorii fac un abuz sau au o baza legala cand impun aceste conditii?
Multumesc pentru ajutor

Adrian Dimitriu a scris:

De ce nu cumpărați dvs direct? Veți descoperi că nu e o problemă legală ci una de comoditate: furnizorul extern nu vrea să-și complice viața cu un potențial client dificil pentru o singură tranzacție. De ce credeți că piesa dvs nu e de găsit în țară? Ei bine, nu merită efortul comercial.

Veti fi dezamagit de raspuns: nu fac nici abuz, si nu exista nici o baza legala. E vorba de tratative comerciale. Daca furnizorul nu-l garanteaza pe intermediar, acesta nu-si va asuma riscul sa va garanteze pe dvs. E adevarat ca dvs sunteti cel vulnerabil, insa nici o lege nu poate obliga un comerciant sa vanda un produs, fiindca asta ar insemna nationalizare.
Incercati sa gasiti un distribuitor autorizat al furnizorului. Acela ar fi singurul in masura sa va satisfaca cerintele.
myagh86 a scris:

Eu vreau sa stiu daca vanzatorii fac un abuz sau au o baza legala cand impun aceste conditii?
Multumesc pentru ajutor

adriandimitriu, utilizator