avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... In ce conditi nu se poate returna un produs nou
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

In ce conditi nu se poate returna un produs nou

Buna seara.
Doresc sa cumpar o piesa noua pentru masina, am fost la mai multe magazine de piese auto, vanzatori de acolo au spus ca piesa de care am eu nevoie nu se afla pe stoc la furnizori dar poate fi adusa printr-o comanda speciala ( comandata la producatorul masini in afara Romaniei) care dureaza intre 3 si 6 zile lucratoare, se achita pretul piesei in avans in baza facturi proforme, pana aici totul ok.
Problema este urmatoarea vanzatori au spus ca dupa ce am comandat piesa eu nu mai pot sa anulez comanda, sau sa returnez piesa in cauza.
Este legala aceasta practica a magazinelor de piese auto?
Sunt situati in care produsele ( in cauza piesele auto) nu mai pot fi returnate sau comenziile anulate de catre cumparator?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:54, 25 Iunie 2019
De ce nu cumpărați dvs direct? Veți descoperi că nu e o problemă legală ci una de comoditate: furnizorul extern nu vrea să-și complice viața cu un potențial client dificil pentru o singură tranzacție. De ce credeți că piesa dvs nu e de găsit în țară? Ei bine, nu merită efortul comercial.
Ultima modificare: Vineri, 21 Iunie 2019
adriandimitriu, utilizator
Piesele care se aduc special la comanda, nu se returneaza, pt ca nici vanzatorul dvs nu o poate returna si nici importatorul..
De ce ati comanda ca sa o faceti retur ? asta nu inteleg.
Daca e defecta sau nu vi se aduce ce ati comandat, e alta poveste..
Inteleg ca piesa e originala, after market, nu gasiti ?
nu vreau sa o returnez, dar nu mi se pare normal la prima vedere sa mi se impuna ca nu pot returna un produs.
Imi puteti spune o lege care stipuleaza aceste criterii?
Acesta este un abuz din partea vanzatoriilor/importatoriilor sau au o baza legala?
multumesc pentru ajutor

Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2019
gi-jane2, moderator
Furnizorul nu colaboreaza decat cu persoane juridice ceea ce nu e cazul meu.
In tara am gasit la parcuri de dezmembrari piesa sh si nu o doresc sh. Este o piesa de siguranta ( modul abs).
Eu vreau sa stiu daca vanzatorii fac un abuz sau au o baza legala cand impun aceste conditii?
Multumesc pentru ajutor


Adrian Dimitriu a scris:

De ce nu cumpărați dvs direct? Veți descoperi că nu e o problemă legală ci una de comoditate: furnizorul extern nu vrea să-și complice viața cu un potențial client dificil pentru o singură tranzacție. De ce credeți că piesa dvs nu e de găsit în țară? Ei bine, nu merită efortul comercial.

Veti fi dezamagit de raspuns: nu fac nici abuz, si nu exista nici o baza legala. E vorba de tratative comerciale. Daca furnizorul nu-l garanteaza pe intermediar, acesta nu-si va asuma riscul sa va garanteze pe dvs. E adevarat ca dvs sunteti cel vulnerabil, insa nici o lege nu poate obliga un comerciant sa vanda un produs, fiindca asta ar insemna nationalizare.
Incercati sa gasiti un distribuitor autorizat al furnizorului. Acela ar fi singurul in masura sa va satisfaca cerintele.
myagh86 a scris:

Eu vreau sa stiu daca vanzatorii fac un abuz sau au o baza legala cand impun aceste conditii?
Multumesc pentru ajutor

Ultima modificare: Marți, 25 Iunie 2019
adriandimitriu, utilizator

Alte discuții în legătură

Produs defect în garanție - cine plătește costurile montarii produsului? ionutvd ionutvd Bună ziua, Lucrez la un magazin online de piese auto și avem următoarea speta: Un client a cumpărat un produs în valoare de 400 lei, iar montajul ... (vezi toată discuția)
Obligativitatea pastrarii ambalajului unui produs pentru retur savian savian Daca vand ca si profesionist online un produs- piesa auto, unei persoane fizice ar mai fi O alta dilema – ambalajul de prezentare al produsului poate ... (vezi toată discuția)
Returnare piesa auto bogdan445 bogdan445 Buna Ziua, Caz concret, in urma cu cateva zile am comandat on-line o piesa auto de la un magazin din romania. Am montat piesa totul ok pt cateva zile dupa ... (vezi toată discuția)