avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Droguri
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Droguri

Verisorul meu a fost prins cu 300 grame de cannabis si este arestat pe 30 zile ce se poate intampla?
Probabil o sa fie trimis in judecata si condamnat.
ART. 2 Legea 143/2000
(1) Cultivarea, producerea, fabricarea, experimentarea, extragerea, prepararea, transformarea, oferirea, punerea în vânzare, vânzarea, distribuirea, livrarea cu orice titlu, trimiterea, transportul, procurarea, cumpărarea, deţinerea ori alte operaţiuni privind circulaţia drogurilor de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) au ca obiect droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.


Ar fi bine sa isi angajeze avocat daca vrea sa scape de închisoare.
Avocatul il poate ajuta si sa stea cât mai puțin timp arestat.
Exista posibilitatea ca sa fie eliberat din arest preventiv pana la solutionarea procesului?
Ar putea exista posibilitatea dar cele mai mari sanse sa iasa le are dupa condamnare.
Daca angajati avocat ar fi bine sa urgenteze trimiterea in judecata.
Astăzi i.a mai prelungit cu 30 zile arestul preventiv care ar putea fi motivele ca avocatul nu vrea sa imi spuna nimic

Alte discuții în legătură

Buna ziua - pedeapsa pentru trafic și consum de droguri de risc Samya Samya Fratele meu a fost arestat pt trafic si posesie pentru consum droguri de risc stiti care este pedeapsa ?are avocat a executat 30 zile de arest acum i sau dat ... (vezi toată discuția)
Arestarea preventiva floare-albastra floare-albastra inftactiune: luare de mita durata arest preventiv: 24 h + 29 zile + 60 zile intrebare: pe 10 sept. expira si cele 60 zile, se mai prelungeste mandatul de ... (vezi toată discuția)
Proces înșelăciune! arest preventiv Lazzar2121 Lazzar2121 Buna ziua! Soț ul meu, este Arestat preventiv de pe data de 16 Noiembrie pana pe 16 Decembrie! Sunt puțin confuza și nelămurita și as dorii niște ... (vezi toată discuția)