Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu, care m-a abandonat de mic, a decedat. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu, care m-a abandonat de mic, a decedat. Am vreun drept la moștenire, și dacă da, care e procedura?

Bună ziua
Am aflat de curând ca tatăl meu a decedat ( el fiind în altă localitate,si am fost abandonat de mic) doar o singura data ne-am intalnit si atunci la judecătoria pt. marirea pensiei alimentare.
Intrebarea mea ar fi daca as avea vre-un drept la mostenire?Daca da care e procedura?
Manuela Rășină, administrator
Procedura este dezbaterea succesiunii in circumscripția judecătoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
Dvs aveti vocatie succesorala la moștenire, insa întinderea drepturilor dvs sunt in functie de ceilalți moștenitori. Tatăl dvs era căsătorit la data decesului? A mai avut și alți copii? Ce bunuri a avut tata si cum au fost dobândite?
Nu stiu daca era căsătorit legitim doar atat știu că trăia cu o femeie. Mai are o fata din altă căsnicie. Iar avere știu că avea ( masina- casa - pământ) dobândite prin muncă și moștenire.
cand a decedat tatal?
mostenirea trebuie acceptata in termen de 1 an de la data decesului.
Ca sa va informați cât mai bine și sa inteleeti exact situatia ar trebui să mergeți la avocat.
Fiind copil aveti dreptul la mostenire dar pot avea loc multe discuții...
Dacă deschideți aiurea proces va fi un cost ridicat si nu se stie ce ar iesi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Anul acesta a murit?