Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu, care m-a abandonat de mic, a decedat. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu, care m-a abandonat de mic, a decedat. Am vreun drept la moștenire, și dacă da, care e procedura?

Bună ziua
Am aflat de curând ca tatăl meu a decedat ( el fiind în altă localitate,si am fost abandonat de mic) doar o singura data ne-am intalnit si atunci la judecătoria pt. marirea pensiei alimentare.
Intrebarea mea ar fi daca as avea vre-un drept la mostenire?Daca da care e procedura?
Manuela Rășină, administrator
Stimabile,
Aveti drept la mostenire, insa, ar fi frumos sa nu deranjati "somnul celor morti".
Cu alte cuvinte, eu as lasa lucrurile asa cum sunt.
Cazul meu: am copii carora le platesc pensie alimentara, ei vorbesc cu mine cand si cum vor ei chiar daca eu ii sun zilnic ei imi inchid telefonul sau nu raspund.
Fosta e mereu pusa pe scandal. Credeti ca eu as fi interesat sa las munca mea unor astfel de oameni? Da, o oarecare parte..... dar, daca vand partenerei mele de viata care ma respecta, sustine, ingrijeste cand sunt pe patul de boala... si imi pastrez drept de uzufruct.... nu vad de ce ar trebui ea sa fie purtata prin instanta pentru asa ceva?
Discutati cu ea si vedeti daca si ce e de facut.
Daca era casatorit trebuie sa impartiti mostenirea si cu sotia daca nu erau casatoriti atunci toate bunurile lui se impart intre dumneavoastra si sora dumnevoastra. 50% ea si 50% dumneata. Mergeti la un notar unde avea domiciliul in momentul decesului pentru deschiderea succesiunii.