Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Dreptul muncii - supravegherea starii de sanatate a ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Dreptul muncii - supravegherea starii de sanatate a unui paznic

Buna ziua!Sunt salariat la stat functia paznic de 13ani in urma cu 9ani mi sa descoperit o hipotiroidie autoimuna si tahicardie cardiaca datorata tiroidei am fost scutita de catre medic specialist si medicina muncii pentru a nu mai efectua serviciu de noapte , mentionez ca din 2017 mi sa gasit si o stenoza mitrala .Acum 3zile am fost anunțată de catre sefii formatiei de paza ca bolile astea nu mai sunt scutite de a efectua ture de noapte si totusi este posibilitatea sa facem numai de ture de zi.Va multumesc astept raspunsul dvs
Buna ziua,
H.G. 355/2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor

Fişa 143. Personal care lucrează în tura de noapte (în intervalul orar 22.00 - 6.00)
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- glicemie
- ECG
- examen psihologic - la indicaţia medicului de medicina muncii
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- glicemie - anual
- ECG - anual
- examen psihologic - la indicaţia medicului de medicina muncii
Contraindicaţii:
- diabet zaharat decompensat
- epilepsie
- psihoze manifeste
- boală cardiacă ischemică
- hipertensiune arterială (gradul 3, complicată)
- ulcer gastric/duodenal forme active
- tineri sub 18 ani
- gravide

Fişa 144. Agent de pază
Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- probe vestibulare, probe de echilibru
- glicemie
- ECG
- audiogramă
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual
- examen psihologic - la indicaţia medicului de medicina muncii
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- probe vestibulare, probe de echilibru - anual
- glicemie - anual
- ECG - anual
- audiogramă - anual
- testarea acuităţii vizuale, câmp vizual - anual
- examen psihologic - la indicaţia medicului de medicina muncii
Contraindicaţii:
- diabet zaharat decompensat
- epilepsie
- etilism cronic
- boli psihice, psihoze manifeste (inclusiv nevroze, tulburări de personalitate)
- boală cardiacă ischemică
- hipertensiune arterială (gradul 3, complicată)
- tineri sub 18 ani
Discutati cu medicul de medicina muncii, sefii va pot spune multe...dar de raspuns... raspunde medicul de medicina muncii.
In ambele fise mentionate de utilizatorul Iont.ion la containdicatii se mentioneaza boala cardiaca ischemica, deci vorbele spuse de sefii dvs. nu au acoperire medicala, legala.
Numai medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale poate schimba aptitudinea in munca a salariatului in urma unei examinari medicale periodice conform
-art. 17 Fişa de aptitudine care finalizează examenul medical la angajarea în muncă se completează numai de către medicul de medicina muncii, în două exemplare, unul pentru angajator şi celălalt pentru lucrător.
-art.22 Examenul medical periodic cuprinde următoarele:
e) finalizarea concluziei prin completarea fişei de aptitudine, conform modelului prevăzut în anexa nr. 5, de către medicul specialist de medicina muncii, în două exemplare, unul pentru angajator şi celălalt pentru lucrător.