Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediul social/punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediul social/punct de lucru

Buna ziua! Doresc sa înființez o societate cu răspundere limitată, al carei obiect de activitate va fi in principiu comerțul online. Cu toate acestea, vor exista comenzi la nivel local care nu vor fi expediate prin curier. Dacă am sediul social acasa, pot avea casa de marcat pe sediul social, fără a mai înființa și alt punct de lucru? Dacă nu, ce soluție ar exista? Mulțumesc!
Da. Fara punct de lucru. Va autorizati acele coduri caen direct pe adresa sediului social si la fel si cu casa de marcat.
Veti depune apoi in maxim 30 de zile de la infiintarea la registrul comertului si o declaratie la directia de impozite si taxe a primariei prin care va declarati sediul social cu activitate economica la acea adresa. Sa aveti la dumneavoastra la directia de impozite si copii dupa certificatul constatator de la infiintarea la registrul comertului. contractul de comodat, titlul de proprietate asupra apartamentului si buletin.
Si o alta pentru taxa pe firma.
george-neagu, moderator
Va multumesc pentru raspuns!

In cazul in care sediul social il reprezinta un imobil care la momentul acesta este locuinta, trebuie schimbata destinatia imobilului, nu? Pentru aceasta operatiune este nevoie de o evaluare imobiliara?

Daca eu nu sunt titulara dreptului de proprietate, ci este vorba despre mama mea, ce act este necesar?

Multumesc!
diana.birsan20, utilizator