Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma

Buna ziua, Imi doresc sa-mi fac un magazin online. Pentru asta trebuie sa infiintez o firma, din cate am citit SRL-urile sunt cele mai intalnite. Sediul social trebuie sa fie la o adresa din aria de domiciliu? Cam la ce costuri se ridica infiintarea unei firme de acest tip? Trebuie sa fie cineva angajat ca firma sa poate functiona?
Multumesc anticipat
AnaMaria08M, utilizator
Firma o puteti infiinta cu sediul social fara activitate economica la adresa dumneavoastra din buletin (acolo nu va autorizati nicio activitate adica niciun cod caen) si pentru actiitate sa aveti separat un depozit si un loc in care sa faceti ambalarea si alte operatiuni, pentru care sa inchiriati in alta parte un spatiu pe baza de contract de inchiriere si acel spatu il inregistrati la registrul comertului ca punct de lucru si va autorizati pe el codurile caen necesare activitatii.
O alta varinta e aceea in are suprapuneti sediul social in care sa va inregistrati si codurile caen, adica sediu social cu activitate economica.
In functie de aceste doua variante alese la infiintarea srl de la registrul comertului ,ulterior dupa inegistrarea firmei in maxim 30 de zile veti depune si la directia de impozite si taxe persoane fizice a primariei o declaratie impreuna cu copie dupa certificatul constatator.
In activitatea curenta a firmei se poate implica fara contract de munca doar asociatul.
Firma o puteti infiinta cu sediul social fara activitate economica si la o alta adresa decat la adresa dumneavoastra din buletin in baza unui contract de comodat sau unul de inchirire.
george-neagu, moderator