Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Număr maxim de posturi de conducere - contractual ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Număr maxim de posturi de conducere - contractual bugetar

Conform art 3, din OUG 77/2013, numărul maxim de posturi de conducere, pentru personalul conrtractual, din sectorul bugetar, a fost stabilit la 12% pe institutie. (Institutiile si autoritatile publice prevazute la art. 1 alin. (1) au obligatia sa isi modifice structurile functionale, astfel incat numarul total al functiilor de conducere din cadrul fiecarei autoritati sau institutii publice care are in aparatul propriu/de specialitate si personal contractual ori, dupa caz, numai personal contractual sa fie de maximum 12% din numarul total al posturilor aprobate) Această reglementare nu mai este valabilă, fiind respins de Legea 92/2014 la data de 7 iulie 2014. Există o altă reglementare valabilă, referitoare la numărul posturilor de conducere , în domeniul bugetar-contractual? Am stiintă numai de functionari publici, (art.112, din Legea 188/1999)
Multumesc!
FarkasAnna, utilizator