avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie concediu prenatal/postnatal Contract ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie concediu prenatal/postnatal Contract Perioada Determinata

Bună ziua,

Mă puteți ajuta vă rog cu un sfat.

Soția a intrat in concediu prenatal la 1 Iunie 2019. Aceasta are 2 contracte:

1. Contract Rezident Farmacist perioadă determinată - se incheie în Decembrie 2019
2. Contract UMF (plata cu ora) perioadă determinată - s-a încheiat la 1 Iulie 2019

Pe contractul 2 cu UMF a beneficiat de indemnizație pentru concediu prenatal pentru luna Iunie.

Întrebare 1: Având în vedere că contractul 2 cu UMF s-a încheiat la 1 Iulie, soția fiind în prenatal mai poate primii pentru contractul nr. 2 cu UMF indemnizație de concediu prenatal/postnatal pâna intră în CCC? Dacă da unde ar trebui să se adreseze cererea pentru sumele aferente?
Întrebare 2: Se poate solicita intrarea în CCC fără a întra în concediul post natal?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:09, 2 Iulie 2019
Buna ziua,
Pe contractul de medic rezident primeste aceasta indemnizatie?
Sunt obligatorii minim 42 de zile de concediu postnatal asa ca, nu poate intra direct in CCC dupa nastere.
1. Da, pe contractul de farmacist rezident primește această indemnizație. Întrebarea ar fi dacă poate să primească și pentru celălalt în continuare chiar dacă contractul a expirat la 1 Iulie.
2. Pentru perioada de postnatal se poate cere intrarea in CCC imediat dupa cele 42 de zile chiar daca concediu total de lauzie este mai mic de 126 de zile?
Mulțumesc.
1. Nu cunosc raspunsul exact dar nu cred ca o sa mai primeasca ceva dupa incetarea contractului.
Acele venituri o sa ajute la calculul indemnizatiei pentru CCC ( cu cat ai venituri mai mari cu atat indemnizatia este mai mare...).
2. Da, se poate, chiar daca concediul de maternitate o sa fie mai mic de 126 de zile.
Ultima modificare: Marți, 2 Iulie 2019
Ionut.ion, utilizator
Poate primii pentru contractul nr. 2 cu UMF indemnizație de concediu prenatal/postnatal pâna intră în CCC ... sa intrebe la Casa de Asigurari de Sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este procedura in situatia in care tatal solicita ccc gabidgabid gabidgabid Buna ziua! Am rugamintea, in masura in care este posibil, sa ma lamuriti si pe mine cu ceva informatii cu privire la urmatoarea situatie : Sotia mea este ... (vezi toată discuția)
Concediu pre si postnatal natysam_11 natysam_11 Buna ziua Sunt in somaj si urmeaza sa nasc,beneficiez de concediu pre si postnatal sau numai de concediu de crestere a copilului? Cum se poate lua ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil pentru tata Olariuionuflorin Olariuionuflorin Sotia a intrat in prenatal la 1 oct iar pe 5 a nascut 2 baieti prematuri atsfel prenatalul de pe data de 5 a devenit postnatal si va rog sa ma corectati daca ... (vezi toată discuția)