Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cavou
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cavou

Am mostenit un cavou partial folosit cu ani in urma de la tatal meu ingropat in alt oras decat unde este acesta situat. Am un var care si-a ingropat tatal in cavou si care a platit anual taxa la cimitir. Acum imi spune ca ar expira concesiunea locului de veci si ca trebuie reiinoita si sa dezbat si cavoul acesta.
Concesiunea locului de veci, se poate pierde? As avea probleme legale daca nu dezbat?
Buna ziua,
DA, este un act cu finalizare in timp.
In cazul meu, mostenire nedezbatuta, nu am contract de concesiune expres, ci sunt doar cumparate 2 locuri de veci pe care s-a construit cavoul, asta reprezinta contract de concesiune?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
DA, este un act cu finalizare in timp.