avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pensie

Ma aflu in urmatoarea situatie : In luna aprilie 2018, am depus documentele pentru calcularea drepturilor de pensie (anticipata sau anticipata partiala, deoarece nu stiam ce conditii intrunesc, avand si perioada lucrata de gr.II timp de 10 ani ). In luna mai 2018, am primit decizie de pensionare anticipata partiala, cu calcul stagiu de cotizare, numar total de puncte realizate, procent penalizare si mentiunea ca : nu se ia in calcul perioada de gr.II (chiar daca este trecuta in cartea de munca si am depus si o adeverinta in acest sens), perioada de somaj avuta in anul 1997 nu se ia in calcul (deoarece este perioada asimilata?). Pentru ca decizia sa produca efecte (sa primesc pensia) trebuie depusa si decizia de incetare CIM.
In luna mai 2019, ca urmare a incetarii CIM, am depus decizia de incetare a contractului si adeverintele cu veniturile obtinute in acest interval de 1 an , cu solicitarea de a se actualiza stagiul de cotizare si punctajul rezultat in decizia din 2018. Raspunsul Casei de pensii a fost ca adeverintele depuse dupa incetarea CIM nu se iau in calcul, decat atunci cand se indeplinesc conditiile pentru pensie de limita de varsta, motivand ca aceste venituri sunt obtinute dupa decizia de pensionare anticipata partiala. Consider ca atata timp cat CIM nu a incetat niciodata, decizia de pensionare nu si-a produs efectul, neprimind pensia, nu inteleg de ce acestasta perioada nu poate fi luata in calcul la stagiu de contributie si recalcularea drepturilor stabilite in decizie. Deci, in consecinta sunt omise din calcul perioada de somaj, gr.II si perioada lucrata din mai 2018-mai 2019. Doresc sa stiu daca este corecta sau nu acesta situatie. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: , utilizator 23:18, 8 Iulie 2019
Casa locala a respectat legislatia in vigoare.
Legea 263/2010
Art.67
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată parțială se transformă în pensie pentru limită de vârstă și se recalculează prin eliminarea diminuării prevăzute la art. 65 alin. (4) și prin adăugarea perioadelor asimilate și a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plății pensiei anticipate parțiale.

Multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca acest ultim an lucrat va fi considerat ca perioada asimilată????


Carp Mircea a scris:

Casa locala a respectat legislatia in vigoare.
Legea 263/2010
Art.67
(1) La data îndeplinirii condițiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată parțială se transformă în pensie pentru limită de vârstă și se recalculează prin eliminarea diminuării prevăzute la art. 65 alin. (4) și prin adăugarea perioadelor asimilate și a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plății pensiei anticipate parțiale.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticip partiala ami_ru ami_ru Buna ziua, Sunt nascuta in martie 1958 (femeie) si am stagiu cotizare (la 30.12.2015) de 29ani 4 luni ( format din Lucrat efectiv 24a6l + Somaj 3a5l + ctr ... (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare femeie JULIA59 JULIA59 Buna ziua, sunt nascuta in mai 1959, am lucrat 34 ani si 8 luni din care 9 ani 3 luni in grupa II, pe urma am fost 1 an in somaj, ,momentan nu lucrez, la ce ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata maria dinca maria dinca Unchiul meu nascut 23.02.1950 a depus dosar pentru pensionare pentru limita de varsta si a primit acasa decizia care respinge cererea pe motiv ca: nu are ... (vezi toată discuția)