Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Desfacerea contractul de munca
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Desfacerea contractul de munca

Unui muncitor contractual dintr-o instituție publică , care nu s-a mai prezentat la serviciu din data de 12 iulie, a depus o cerere pentru concediu fără plată ,fără să motiveze solicitare,drept pt care nu i-a fost aprobată cererea. A fost convocat la comisia de cercetare disciplinara, dar nu s-a prezentat, nu a motivat absenta sa .
Abateri a mai avut la locul de munca , a fost depistat în stare de ebrietate și i s-a dat avertisment scris, apoi mustrări.
In aceste conditii I se poate desface contractul de munca , disciplinar?
Daca a fost convocat la comisia de cercetare disciplinara si nu s-a prezentat, atunci i sepoate desface contractul de munca.

Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute de lege fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.