Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract de munca in urma abaterilor repetate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract de munca in urma abaterilor repetate

Buna ziua, suntem o institutie publica si avem un angajat care a venit in satre de ebrietate, dupa care nu a mai venit la servici 2 zile. D-na director a constituit comisia de disciplina si l-a instintat pe angajat ca va fi cercetat disciplinar si sa se prezinte in ziua stabilita la comisia de disciplina.
Angajatul nu s-a prezentat. S-a intocmit proces verbal cu propunerea de sanctionare cu micsorarea salariului de baza pe trei luni cu 10% , sanctiunea s-a stabilit in lipsa angajatului. I s-a transmis decizia de sanctionare, prin posta, insa el tot nu vine la servici.
Angajatul mai poate fi sanctionat cu desfacerea contractului de munca? Daca se face iarasi un alt referat, o alta comisie de disciplina?
Din punctul meu de vedere ,raspunsul este afirmativ la ambele intrebari .
1. Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile legii fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.

2. Poate fi sanctionat cu desfacerea disciplinara a c.i.m. insa numai pentru abaterile disciplinare savarsite in perioada ulterioara sanctionarii precedente .... in acest sens, se va proceda din nou la cercetarea disciplinara prealabila ....
Cornel Vasile, Consilier juridic